روزنامه هاى كابل: يكشنبه ۸ حوت

تلفات غیرنظامیان در حملات انتحاری در افغانستان و بحران انتخاب رئیس مجلس نمایندگان، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود حملات اخیر به غیرنظامیان را در افغانستان مورد انتقاد قرار داده و نوشته که یکبار دیگر در جریان یک بازی بز کشی در شمال افغانستان حمله انتحاری صورت گرفته و تلفاتی را به غیرنظامیان وارد کرده است.

این روزنامه نوشته سوال اصلی این است که چرا دولت افغانستان، افرادی را که به جرم بمبگذاری ها و حملات تروریستی بازداشت می کند، مجازات نمی کند؟

نویسنده ماندگار به این باور است که دولت افغانستان به حدی درگیر تلاشها برای مصالحه با طالبان است که حملات انتحاری آنها در محلات غیرنظامی را نادیده گرفته و به جای مجازات آنها، هیاتی را به گوانتانامو می فرستد تا رهبران این گروه را آزاد کنند.

ماندگار نوشته که اینگونه برخورد دولت با طالبان، "از آنها اژدهایی برای بلعیدن مردم ساخته است."

روزنامه هشت صبح نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته که حملات اخیر طالبان، نه برای هدف قرار دادن نظامیان، بلکه برای ایجاد ترس و وحشت در میان مردم صورت می گیرد.

این روزنامه نوشته که احتمالا یکی از دلایل این روش طالبان، "امتیازگیری" بیشتر از حکومت افغانستان در تلاشها برای مذاکرات صلح است.

نویسنده با اشاره به سفر هیاتی از شورای عالی صلح به ترکیه و سفر قریب الوقوع آنها به گوانتانامو، به طعنه نوشته است که این هیات تلاش دارد "تعدادی از برادران طالب را که تا حالا غیرمسلح مانده اند، از زندان آزاد کرده و به آنها اجازه پیوستن به صفوف طالبان بدهد."

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته است که مجلس نمایندگان افغانستان در آزمونی که در برابر مردم دارند، ناکام می مانند.

این روزنامه نوشته که وضعیت در افغانستان هر روز بدتر می شود، نیمی از کابینه افغانستان هنوز از سوی مجلس نمایندگان رای اعتماد نگرفته، بودجه سال هنوز تصویب نشده و این همه در حالی است که مجلس نمایندگان در بیش از یک ماه گذشته، درگیر انتخابات برای تعیین رئیس و هیات اداری بوده است.

این روزنامه نوشته که خطرناک تر از این مسئله، شدت گرفتن تنش های قومی در مجلس نمایندگان است که اخیرا مشاهده شده است.

سرنوشت افزوده که بسیاری از اعضای مجلس نمایندگان، به جای مردم افغانستان، از اقوام مشخص نمایندگی کرده و ابراز نظرهای شان براساس منافع قومی خود شان است که این مسئله به نوشته روزنامه، وضعیت پارلمان را بحرانی خواهد کرد.

مطالب مرتبط