آغاز بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان از پاکستان

حق نشر عکس .

بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان از پاکستان از اول مارس سال جاری به کمک مالی کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی آر) مجددا آغاز می‌یابد.

همچنین کار تمدید و توزیع کارت‌های شناسایی پناهندگان که به کمک مالی یو ان اچ سی آر از سوی دفتر امور پناهندگان موسوم به «نادرا» در اکتبر سال گذشته آغاز یافته بود نیز پایان یافته است و هزار‌ها پناهنده کارت‌های شناسایی خود را تمدید کردند.

بر این اساس، پناهندگانی که برای تمدید کارت‌های اقامتشان در جریان این پنج ماه مراجعه کرده بودند، تا ختم ماه دسامبر سال «2012»، حق اقامت در پاکستان را دارند.

مقامات یو ان اچ سی آر در پاکستان می‌گویند که از «اول ماه مارس» سال جاری، کار باز گشت مهاجران افغان به کمک مالی این سازمان رسما آغاز و تا «اکتبر» سال جاری ادامه می‌یابد و قرار است هزاران خانواده پناهنده در سال جاری دوباره به کشورشان بازگشت نمایند.

به گفته این مقامات، محدودیتهای صدور روادید پاکستان برای افغان‌ها از سوی مقامات پاکستانی، تحولات اخیر سیاسی در این کشور و همچنین مشکلات انرژی و سوخت از جمله سهمیه بندی برق و گرمای شدید ممکن است باعث شود که تعداد بیشتری از پناهندگان مجبور به باز گشت به کشورشان شوند.

حق نشر عکس .

دنیا اسلام خان، سخنگوی یو ان اچ سی آر در اسلام آباد گفت، تا سال گذشته هر بازگشت کننده مبلغ «صد» دلار کمک مالی دریافت می‌کرد، امسال برای هر باز گشت کننده «صدو پنجاه» دلار کمک مالی پرداخت می‌شود.

خانم اسلام خان افزود، در تمام پاکستان یو ان اچ سی آر، دو مرکز بازگشت برای مهاجران افغان دارد، یکی در شهر کویته واقع چمن رود و دیگر در ایالت خیبرپختونخواه واقع منطقه «چمکنی مور» در بزرگراه اسلام آباد پیشاور.

او گفت، بازگشت کننده گان افغان در شهر کویته می‌توانند از یک شنبه تا پنج شنبه و در ایالت خیبرپختونخوا از شنبه تا چهار شنبه، جهت ثبت نام برای بازگشت به افغانستان مراجعه نمایند. وی می افزاید که آن عده از پناهنده افغان که کارت شناسایی یو ان اچ سی آر را ندارد، شامل دریافت کمک مالی نمی شوند.

خانم اسلام خان می گوید که پاکستان پذیرای بیش از یک میلیون پانصد هزار پناهنده ثبت نام شده افغان است.

بیشتر مهاجرین افغان در پاکستان، سر پناه و شغلی در افغانستان ندارند و این باعث می‌گردد که تعدادی زیادی از پناهندگان تمایلی به بازگشت را نداشته باشند. به باور پناهندگان مبلغ کمکی «صد و پنجاه دلار» نیز برای شروع زندگیشان کافی نیست.

بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان در حالی صورت می‌گیرد که به گفته ناظران به نظر می‌رسد که دولت افغانستان توانمندی بازگشت دسته جمعی پناهندگان را نداشته باشد.

بر اساس تواقفنامه سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان که در سال ۲۰۰۷ به امضا رسید، آخرین مهلت بازگشت پناهندگان به کشورشان در (دسامبر ۲۰۰۹) پایان یافت.

اما بر اساس اعلامیه‌ای که در سوم ژانویه ۲۰۱۰ سال گذشته از سوی کمیساریای سازمان امور پناهندگان انتشار یافت، پاکستان تا سه سال آینده پذیرای مهاجران شد.

حق نشر عکس .

بر اساس‌‌ همان اعلامیه آن عده از پناهندگان که در سال ۲۰۰۷ از سوی دفتر امور پناهندگان موسوم به «نادرا» و به کمک مالی کمیساریای عالی امور پناهندگان ثبت نام گردیده بودند، می‌توانند تا آخر سال ۲۰۱۲ میلادی در پاکستان اقامت نموده و باز گشت داوطلبانه نمایند.

بر اساس اعلام دفتر نمایندگی وزارت امور مهاجرین افغانستان در پیشاور، در حال حاضر تعداد پناهندگانی که اوراق اقامت دارند واز جانب کمیساریای سازمان ملل متحد ثبت نام گردیده‌اند «صدوبیست هزار خانواده» است.

مطالب مرتبط