حامد کرزی رهسپار بریتانیا شد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای یک دیدار سه روزه از بریتانیا، رهسپار لندن شده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار یک اعلامیه گفته است که آقای کرزی در جریان این بازدید، با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و شماری از مقامات دولتی این کشور دیدار خواهد کرد.

براساس این اعلامیه، بررسی کمک های بریتانیا به افغانستان پس از سال 2014 میلادی و تلاش برای تقویت همکاری های اقتصادی میان دو کشور از مسایل اصلی مورد بحث در این گفتگوها خواهد بود.

همچنین قرار است آقای کرزی در نشستی با وزرای دفاع و خارجه بریتانیا و مقامات ارشد نظامی این کشور، روی وضعیت امنیتی افغانستان، انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان و روند مذاکرات صلح با گروه طالبان گفتگو کند.

انتظار می رود از اواسط سال جاری میلادی، روند خروج سربازان خارجی از افغانستان آغاز شود و قرار است این برنامه تا سال 2014 میلادی تکمیل شود.

افغانستان اعلام کرده است که نیروهای این کشور تا سال 2014، آمادگی کامل تامین امنیت این کشور را خواهند داشت، اما تاکید دارند که جامعه جهانی در این مدت باید حمایت همه جانبه از نیروهای افغان را ادامه دهد.

علاوه بر این، سفر هیات دولتی افغانستان به بریتانیا در حالی صورت می گیرد که دولت این کشور تلاشها برای مذاکرات صلح با طالبان شدت بخشیده است.

ملا عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین طالبان در اسلام آباد نیز اخیرا به لندن رفته و برخی از رسانه های بریتانیا گزارش کرده اند که آقای ضعیف در جریان این سفر، در مورد مذاکرات صلح با طالبان، با مقامات بریتانیایی دیدار کرده است.

اما آقای ضعیف در ای‌میلی که به برخی از خبرنگاران از جمله بخش افغانستان بی بی سی فرستاده، نوشته است که او در یک سفر شخصی در لندن به سر می برد. او در ایمل خود دیدار با مقام های بریتانیایی را رد کرد اما گفت که اگر از او خواسته شود، حاضر است به تلاشها در مورد صلح و قطع خونریزی در کشورش کمک کند.

مطالب مرتبط