انتخابات بی نتیجه مجلس افغانستان برای تعیین معاون اول

احمد بهزاد
Image caption احمد بهزاد نماینده هرات در مجلس نمایندگان، روز گذشته به عنوان معاون دوم مجلس انتخاب شد

مجلس نمایندگان افغانستان در دو روز اخیر بخشی از هیات اداری خود را انتخاب کرد اما هنوز موفق به انتخاب معاون اول برای این مجلس نشده است.

پس از آنکه بحران انتخاب رئیس مجلس نمایندگان پایان یافت، این مجلس برای تشکیل هیات اداری - دو معاون و دو منشی(دبیر) - انتخابات برگزار کرد اما در این انتخابات، تنها معاون دوم و منشی های (دبیران) مجلس انتخاب شدند. اما سه دوره انتخابات برای تعیین معاون اول مجلس بی نتیجه ماند.

براساس این انتخابات، احمد بهزاد، از نمایندگان ولایت هرات با کسپ 124 رای به عنوان معاون دوم مجلس انتخاب شد و عبدالقادر قلات وال (نماینده زابل) و فرهاد عظیمی، (نماینده بلخ) به عنوان منشی های مجلس برگزیده شدند.

برای پست معاونت مجلس نمایندگان عبدالاحد عظیمی (نماینده بدخشان) و نادر خان کتوازی (نماینده پکتیکا) نامزد بودند اما در سه دور انتخابات هیچ کدام نتوانستند پنجاه درصد کل آراء به اضافه یک رای را به دست آورند.

این دو نامزد در پایان دور سوم رای گیری انتقاد کردند که استفاده از آرای سفید مانع از برنده شدن یکی از آنها در انتخابات شده است.

استفاده از رای سفید در انتخابات ریاست مجلس نیز سبب شد تا کسی نتواند ٥٠ در صد کل آراء به اضافه یک رای را به دست آورد و سرانجام نمایندگان مجلس مجبور شدند راه توافق سیاسی را برای بیرون رفتن از این بن بست در پیش گیرند.

جنجال انتخاب رئیس مجلس حدود یک ماه ادامه داشت و چهار انتخابات که هر کدام به دور دوم نیز کشیده شد، یعنی در واقع هشت انتخابات، هیچ کدام منجر به انتخاب فردی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان نشد.

سرانجام مجلس تصویب کرد که فقط یک تن از نمایندگان ازبک خود را نامزد کند و رای گیری نیز علنی باشد. در نتیجه یک رای گیری علنی عبدالرئوف ابراهیمی نماینده ولایت قندوز در مجلس نمایندگان با کسپ اکثریت آرا موفق شد به ریاست مجلس نمایندگان برسد.

حالا قرار است مجلس نمایندگان افغانستان، فردا، چهارشنبه 11 حوت / اسفند، برای تعیین معاون اول یک بار دیگر انتخابات برگزار کند.

انتخابات دومین مجلس نمایندگان افغانستان پس از سقوط طالبان، حدود شش ماه با تاخیر برگزار شد، نتیجه آن دو ماه دیر تر از زمان موعود اعلام شد و حالا بیش از یکماه است که این مجلس هنوز موفق نشده است هیات اداری این مجلس را انتخاب کند.

غیر از رئیس مجلس نمایندگان که برای پنج سال انتخاب می شود، معاونان و منشی های مجلس برای یکسال انتخاب می شوند.

مطالب مرتبط