ربانی: نگذارید فیس بوکی‌ها رهبری را برعهده بگیرند

برهان الدین ربانی
Image caption آقای ربانی گفت که علما باید نقش رهبری کننده خود را حفظ کنند

برهان الدین ربانی، رئیس جمهور سابق و رئیس شورای عالی صلح افغانستان هشدار داده است که اگر "علمای دینی" نتوانند نقش رهبری کننده ای در اجتماع بازی کنند، کنترل وضعیت به دست "جوانان فیس بوک و اینترنت" خواهد افتاد.

آقای ربانی که در یک گردهمایی علمای دینی و ملاهای افغانستان در کابل صحبت می کرد، آنها را تشویق کرد تا در مذاکره با طالبان و آوردن صلح در این کشور، "نقش رهبری کننده" داشته باشند.

او گفت که در تاریخ افغانستان، علمای دینی در مهار بحران ها نقش مهمی داشته اند و حالا نیز زمان آن رسیده تا آنها در آوردن صلح در افغانستان وارد عمل شوند.

آقای ربانی در سخنان خود گفت: "شکی نیست که اگر علما جای خود را بگذارند، مرجعیت و رهبریت خود را به دیگران بگذارند، گاهی اتفاق می افتد که به اصطلاح جوانان فیس بوک و اینترنت رهبری جامعه و تحولات را بدوش می گیرند."

اشاره آقای ربانی به ویژه به تحولات اخیر در کشورهای مصر، تونس، ایران و برخی دیگر از کشورهای خاور میانه است که در آن بخشی از اعتراضات از طریق سایت های اینترنتی و فیس بوک مدیریت می شود.

آقای ربانی در ادامه گفت: "امروز ما می بینیم که اگرچه حضور علما قوی است، اما در تحولات اخیر که در تونس، مصر و لیبیا صورت گرفت، اگرچه این جوانان هم پرورده های دعوتگرهای مسلمان بودند، اما آنها قیام ها را به کلی سازمان دهی می کنند."

شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و توییتر که کاربران آن به میلیونها نفر در سراسر جهان می رسد، اخیرا به عنوان رسانه ای مهم در تحولات سیاسی و اجتماعی عرض اندام کرده است.

در بسیاری موارد که رسانه های رسمی و دولتی بنا به دلایلی از پخش اطلاعات عاجز بوده اند، فیس بوک و توییتر به عنوان رسانه های مهمی در اطلاع رسانی نقش بازی کرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service

برهان الدین ربانی که ریاست شورای عالی صلح افغانستان را برعهده دارد اما در سخنرانی خود خطاب به روحانیون و ملا ها تاکید بیشتر روی ساختارهای سنتی قدرت در افغانستان داشت و تاکید کرد که علمای دینی باید موقعیت خود را به عنوان رهبران جامعه حفظ کنند.

او گفت: "شکی نیست که ما وقتی تاریخ اسلام را می بینیم، در مبارزات تاریخی، در قیام های آزادی بخش دینی و ملی، در مقابله با قدرت های دیکتاتور و سرکش، در سقوط نظام های فاسد و منحرف، نقش علما تعیین کننده بوده است. اینها بودند که شکنجه ها را پذیرفتند."

او افزود: "ما می بینیم که هر وقتی که انحرافی در سازمان سیاسی و قدرت در کشور ما به میان آمده، در تمام افکار اصلاحی جنبش های سیاسی، حضور علما کاملا روشن بوده است."

آقای ربانی تاکید کرد که در پایان دادن به خشونتهای جاری در افغانستان و دعوت طالبان به مصالحه نیز نقش علمای دینی برجسته است و از آنها خواست تا در این راه با جدیت تلاش کنند.

مطالب مرتبط