کرزی با دیوید کامرون دیدار کرد

حق نشر عکس Reuters

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا با هم دیدار و گفت و گو کردند.

حامد کرزی و دیوید کامرون در پایان دیدار خود در یک کنفرانس خبری مشترک در داونینگ استریت لندن به خبرنگاران گفتند، انتقال مسئولیت از نیروهای ناتو به نیروهای افغان و همچنین مذاکره با شورشیان محور اصلی گفتگو های آنها بوده است.

آقای کرزی قبلا گفته بود انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای افغان از اول سال جدید خورشیدی آغاز خواهد شد او در کنفرانس خبری اش با کامرون تاکید کرد که براساس توافق بین المللی بخش اعظمی از نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد اما بخشی از نیروهای بریتانیایی و آلمانی برای کمک به ارتش افغانستان و آموزش و تقویت نیروهای امنیتی افغان بعد از ٢٠١٤ نیز در افغانستان خواهند ماند.

رئیس جمهوری افغانستان و نخست وزیر بریتانیا همچنین از علاقه دو طرف به همکاریهای بیشتر اقتصادی سخن گفتند. آقای کامرون گفت قرار است آقای کرزی دیداری نیز با شماری از سرمایه گذاران داشته باشد و آنها را به سرمایه گذاری در افغانستان تشویق کند.

افغانستان در سالهای گذشته از سرمایه گذاریهای خارجی حمایت کرده است اما تاکنون تنها چین حاضر شده است برای استخراج معدن مس عینک، سرمایه گذاری کند.

آقای کامرون و آقای کرزی در مورد مذاکره با شورشیان چیز تازه نگفتند بلکه یکبار دیگر بر قطع رابطه شورشیان با القاعده و پذیرش قانون اساسی به عنوان پیش شرط های مذاکره با شورشیان تاکید کردند.

در همین حال برخی گزارشهای تائید نشده حاکی است که شماری از رهبران و فرماندهان طالبان نیز برای شرکت در گفت و گو های صلح به یکی از کشورهای اروپایی سفر کرده اند.

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان روزگذشته در مصاحبه با تلویزیون خصوصی طلوع در کابل گفت او اطلاع دقیق دارد که شماری از چهره های با نفوذ طالبان برای شرکت در گفت و گو های صلح به یکی از کشور های اروپایی برده شده اند.

هفته گذشته ملا ضعیف سفیر پیشین طالبان در اسلام آباد نیز به بریتانیا سفر کرد. همزمان با سفر او به بریتانیا روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن نوشت که آقای ضعیف با مقام های بریتانیایی در مورد مذاکره باطالبان گفت و گو کرده است.

اما آقای ضعیف در ایمیلی که به خبرنگاران از جمله بخش افغانستان بی بی سی فرستاد، ادعای روزنامه ایندیپندنت را رد کرد اما گفت اگر از او خواسته شود، مایل است در تلاشها برای قطع جنگ و خونریزی در کشورش کمک کند.

در سالهای اخیر آقای کرزی با متحدان غربی خود روابط پرتنشی داشته است. آصف معروف خبرنگار بی بی سی که در کنفرانس خبری کرزی و کامرون در داونینگ استریت بود می گوید به نظر می رسید هردو رهبر رابطه گرمی با هم دارند.

مطالب مرتبط