مجلس افغانستان مقامات ارشد امنیتی را احضار می کند

سربازان افغان
Image caption وضعیت امنیتی افغانستان ظرف هفته های اخیر رو به وخامت بوده است

در پی نا امنی های اخیر در افغانستان، مجلس نمایندگان این کشور تصمیم گرفته است تا مقامات ارشد امنیتی را به مجلس فرا بخواند.

کشته شدن غیرنظامیان در حملات انتحاری و عملیات نیروهای ناتو در افغانستان، یکی از مسایل مورد بحث در نشست امروز (چهارشنبه، 11 حوت / اسفند) مجلس نمایندگان افغانستان بود.

این مجلس کشتار غیرنظامیان را به شدت محکوم کرده و خواستار پاسخگویی عاملان آن شد.

اخیرا گزارشهایی منتشر شده است مبنی بر اینکه تعدادی از غیرنظامیان در شرق افغانستان بر اثر حملات نیروهای ناتو کشته شده اند.

در تازه ترین مورد، دفتر رئیس جمهور کرزی گفته است که بر اثر بمباران نیروهای خارجی در ولایت کنر، 9 کودک کشته شده اند.

پیش از آن نیز، دولت افغانستان گفته بود که در یک عملیات نیروهای ناتو، بیش از شصت غیرنظامی کشته شده اند.

نیروهای ناتو این گزارش ها را تائید نکرده و گفته اند که در موارد یاد شده تحقیق می کنند.

از سوی دیگر اخیرا در چند حمله انتحاری در مناطق مختلف افغانستان، دهها غیرنظامی کشته و زخمی شده اند.

یکی از انتقادهای اصلی در مجلس نمایندگان افغانستان این بود که چرا میان نیروهای خارجی و افغان در اجرای عملیات نظامی هماهنگی لازم وجود ندارد.

قرار شد وزرای داخله (کشور) و دفاع و رئیس امنیت ملی افغانستان در نشست روز یکشنبه مجلس نمایندگان حضور یابند و در مورد برنامه های خود توضیح دهند.

اوضاع امنیتی افغانستان در هفته های اخیر بدتر شده است و حملات انتحاری که گروه طالبان مسئولیت آن را بدوش می گیرند در مناطق مختلف این کشور از جمله کابل پایتخت شدت گرفته است.

مقام های ناتو و وزارت دفاع افغانستان گفته اند که بنا بر عوامل مختلفی، از جمله برنامه خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تشدید حملات ناتو، انتظار می رود ظرف سال جاری، خشونتها در افغانستان بیشتر شود.

قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر، برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت از ناتو به نیروهای افغانستان عملا آغاز شود و انتظار می رود تا سال 2014 میلادی، تمامی سربازان خارجی افغانستان را ترک کرده و مسئولیت امنیتی این کشور به نیروهای افغان سپرده شود.

مطالب مرتبط