روزنامه هاى كابل: چهارشنبه، ۱۱ حوت

اظهارات روز گذشته رئیس شورای عالی صلح افغانستان در مورد نقش علمای دینی، تلاشهای حکومت افغانستان برای مصالحه با طالبان و تلفات غیرنظامیان، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح اظهارات روز گذشته برهان الدین ربانی، رئیس جمهور پیشین و رئیس شورای علمای افغانستان را در مورد نقش "رهبری کننده" علمای دینی بررسی کرده است.

آقای ربانی روز گذشته خطاب به علمای دینی و ملاهای افغانستان گفت که نقش رهبری کننده خود را در جامعه حفظ کنند، ورنه کنترل وضعیت به دست "جوانان فیس بوک و انترنت" خواهد افتاد.

هشت صبح نوشته که "فیس بوک وسیله ای است که سانسور در آن راهی ندارد و از همین سبب برای همه حکومت های جابر و ستمگر، منفور است."

این روزنامه همچنین نسبت به عملکرد شماری از حلقات "زیر نام دین" در افغانستان انتقاد کرده و نوشته که "از جوانان ترس و وحشت نیست، بلکه ترس از آنهایی است که به نام مقدسات متعالی دین مقدس اسلام، در صدد تامین معیشت و کنز اموال هستند."

روزنامه نخست نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته که آقای ربانی و چهره های مثل او، نگران هستند که مبادا ساختار "پیرسالارانه" قدرت در افغانستان از هم پاشیده شود.

این روزنامه نوشته که براساس سنت های موجود در افغانستان، همواره بزرگان قومی و ریش سفیدان کنترل امور را در دست داشته اند و جوانان در این کشور، در بسیاری موارد، حتی انتخاب رفتن به مکتب و یا همسر خود را نیز نداشته اند.

اما روزنامه پرسیده که ثمر این نوع "حکمرانی" برای نسل امروز افغانستان چه بوده است؟

نخست افزوده که "بزرگان" افغانستان امروز در پی شریک ساختن طالبان در ساختار قدرت هستند و برای رسیدن به این هدف، همواره تلاش می کنند فعالیت رسانه های خصوصی افغانستان را مطابق میل طالبان کنترل کنند، عملی به که نوشته روزنامه، در راستای "تفکرات تندروانه و قبیله ای قرون وسطایی است."

روزنامه ماندگار به بهانه سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به لندن، تلاشهای دولت افغانستان و بریتانیا را برای مذاکره با طالبان بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته که سفر همزمان آقای کرزی و ملا عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین طالبان در اسلام آباد به لندن، با هم مرتبط است و دلیل آن گفتگوی مقامات بریتانیایی با آنها در مورد رسیدن به تفاهمی میان طالبان و دولت افغانستان است.

ماندگار ادعا کرده که تلاشها برای آوردن طالبان در ساختار قدرت در افغانستان شدت گرفته و نویسنده نسبت به این مسئله ابراز نگرانی شدید کرده است.

روزنامه سروش ملت در صفحه نخست خود در عنوان درشتی نوشته است: "سرگردانی بی پایان؛ جنگ در داخل، صلح در خارج."

نویسنده زیر این عنوان نوشته که افراد بی شماری در سراسر جهان مشغول گفتگوهای صلح در افغانستان هستند، سفرها به شرق و غرب صورت می گیرد، اما از صلح در داخل افغانستان خبری نیست.

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود به گزارشهایی توجه کرده که حاکی از کشته شدن شماری از غیرنظامیان در حملات اخیر ناتو در ولایت کنر است.

این روزنامه نوشته که تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای ناتو با این وجود صورت می گیرد که فرمانده این نیروها بارها تاکید کرده است که حفظ جان غیرنظامیان در اولویت های آنها است.

اصلاح نوشته که ادامه تلفات غیرنظامیان اعتماد مردم افغانستان را نسبت به تعهدات ناتو کاهش می دهد که این به ماموریت ناتو آسیب می رساند.

مطالب مرتبط