کمیته امور خارجه پارلمان بریتانیا: ادامه فشار بر طالبان بی نتیجه است

Image caption ریچارد اوتاوی: آنچه ما می خواهیم بگویم این است که هر یک روزی که ما می جنگیم روزی است که می توانیم آن را صرف گفت و گو کنیم

کمیته روابط خارجی مجلس بریتانیا با انتشار گزارشی نکات اصلی سیاست دولت این کشور در باره افغانستان را به چالش کشیده است.

این کمیته هشدار داده که عملیات نظامی کنونی علیه شورشیان می تواند تلاشها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان را دشوار کند. بحرانی که به نظر این کمیته اصلا سیاسی است.

کمیته روابط خارجی بریتانیا در این گزارش تاکید دارد که درحال حاضر به تشدید فعالیتهای سیاسی نیاز است نه به فشار بیشتر نظامی.

براساس گزارش این کمیته، شواهد نشان می دهد که عملیات شدید ضد شورش که در حال حاضر علیه شورشیان در افغانستان در جریان است، موفق نخواهد شد.

این گزارش همچنین طرح ادامه عملیات همه جانبه علیه طالبان به منظور جلوگیری از بازگشت القاعده به افغانستان را به چالش کشیده است.

در این گزارش آمده است که شواهد نشان می دهد، روش کنونی مبارزه علیه شورشیان و اعمال فشار نظامی زیاد بر شورشیان به پیروزی نمی رسد.

تهیه کنندگان این گزارش نمی پذیرند که برای جلوگیری از بازگشت القاعده به یک مبارزه وسیع و پر قدرت نظامی علیه طالبان نیاز است. بلکه آنها تاکید دارند که زمان برای تلاشهای جدی و فراگیر سیاسی فرا رسیده است.

در این گزارش همچنین آمده است، نکته محوری برای توجیه سیاست خارجی بریتانیا برای حضور این کشور در افغانستان این است که این حضور به نفع امنیت ملی بریتانیاست. و از بازگشت القاعده به افغانستان جلوگیری می کند.

به نظر کمیته روابط خارجی بریتانیا اگر چنین باشد هدف، به دست آمده است چون ظاهرا القاعده در افغانستان شکست خورده است، هرچند در گزارش پذیرفته شده است که حکومت بریتانیا با این نظر، یعنی شکست جدی القاعده موافق نیست.

در این گزارش از دولت بریتانیا خواسته شده است که برای متقاعد کردن مقام های آمریکایی در مذاکره با طالبان تلاش بیشتری به خرج دهد.

ریچارد اوتاوی از حزب محافظه کار که ریاست این کمیته را بر عهده دارد. گفته است : آنچه ما می خواهیم بگویم این است که هر یک روزی که ما می جنگیم روزی است که می توانیم آن را صرف گفت و گو کنیم پس با هر روز جنگ، ما یک روز گفت و گو را از دست می دهیم حالا آنچه ما می خواهیم این است که تلاش کنیم طالبان را تشویق کنیم تا دور میز مذاکره جمع شوند و به شمول پاکستان و آمریکا شامل روند صلح به رهبری افغانها باشند. در این مذاکرات باید تلاش شود تا عدم اعتماد که حالا وجود دارد برطرف شود.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ به این گزارش گفته است که دولت بریتانیا برای پیشرفت نظامی و غیر نظامی در افغانستان تلاش می کند اما او موافقت کرد که حالا زمان پیشبرد یک روند سیاسی فرا رسیده است

گزارش کمیته تحقیق روابط خارجی بریتانیا در حالی منتشر می شود که حامد کرزی با شماری از مقام های افغان برای یک دیدار سه روزه در لندن به سر می برند.

از یک هفته پیش و به دنبال آنکه گزارشهایی در مورد سفر ملا ضعیف سفیر پیشین طالبان به بریتانیا و احتمال شرکت او در گفت و گو هایی با مقام های بریتانیایی منشر شد، گمانه زنی ها در محافل سیاسی افغانستان در مورد جدی شدن روند آشتی با طالبان بیشتر شد.

دو روز پیش امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در گفت و گو با یک تلویزیون خصوصی در کابل گفت، او اطلاع دارد که شماری از فرماندهان و چهره های تاثیر گذار طالبان برای مذاکره به یکی از کشور های اروپائی برده شده اند.

مطالب مرتبط