پترائوس بخاطر کشته شدن غیر نظامیان در افغانستان عذر خواهی کرد

ژنرال پترائوس
Image caption ژنرال پترائوس از کشته شدن ٩ کودک در شرق افغانستان به شدت ابراز تاسف کرده است

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان از کشته شدن غیر نظامیان در دره پیچ ولایت کنر در شرق افغانستان، عذر خواهی کرده است.

در اعلامیه ای که از سوی نیروهای ایساف منتشر شده ناتو پذیرفته است که نه کودک بر اثر حملات هوایی این نیروها کشته شده اند.

روزگذشته نه غیر نظامی در دره پیچ ولایت کنر در شرق افغانستان کشته شده اند.

ایساف در این اعلامیه همچنین از کشته شدن غیر نظامیان در ولایت کنر در هفته گذشته عذر خواهی کرده اند.

در اعلامیه ایساف آمده است که یافته های آنها نشان می دهد که نیروهای ائتلاف در دره پیچ ولایت کنرا اشتباها نه غیر نظامی را کشته اند.

در این اعلامیه آمده است که این افراد زمانی کشته شدند که نیروهای ایساف در پاسخ به حملات راکتی شورشیان، حمله هوایی کردند.

مقام های ناتو می گویند در تشخیص محلی که شورشیان از آنجا به سوی نیروهای ناتو راکت شلیک کردند اشتباه رخ داده و این اشتباه سبب کشته شدن غیر نظامیان شده است.

در این اعلامیه از قول ژنرال پترائوس نقل شده که این حادثه اصلا نباید رخ می داده و او شخصا بخاطر این رخداد از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان عذر خواهی خواهد کرد.

همچنین به نقل از ژنرال پترائوس آمده است که او به فرماندهانش دستور داده که تاکتیک های نظامی خود را بررسی کرده و مطمئن شوند که از مرگ غیر نظامیان جلوگیری می شود.

هفته گذشته هیاتی که از سوی رئیس جمهوری افغانستان برای تحقیق در مورد کشته شدن غیر نظامیان در ولسوالی غازی آباد ولایت کنر در شرق افغانستان به محل رفته بودند گفتند که دهها غیر نظامی در جریان عملیات سه روزه نیروهای ناتو در ولایت شرقی کنر، کشته و مجروح شده اند.

شهزاده مسعود، از مشاوران حامد کرزی که رئیس این هیات نیز هست، به خبرنگاران گفت شمار زیادی از این کشته شدگان، زنان و کودکانی هستند که بر اثر بمباران نیروهای خارجی کشته و یا زخمی شده اند.

آقای مسعود گفت: "با تاسف باید بگویم در این عملیات ٦٥ نفر شهید شده و ده تن دیگر زخمی شده اند، در میان قربانیان، کودکان یک ماهه و سه ماهه را نیز می توان دید."

اما آنچه ناتو با انتشار اعلامیه ای مسئولیت آن را پذیرفته، کشته شدن نه کودک در نتیجه یک عملیات هوایی است. هرچند در این اعلامیه ناتو از کشته شدن غیر نظامیان در این عملیات سه روزه که هیات دولت از آن سخن می گوید نیز غذر خواهی کرده است.

کنر در شرق افغانستان و هم مرز با پاکستان است و در سالهای گذشته نا امن بوده است. مقام های افغان می گویند مرز طولانی ولایت کنر با پاکستان، کوهستانی بودن و پوشش جنگلی آن، سبب شده است شورشیان به سادگی در برابر نیروهای امنیتی افغان و خارجی مقاومت کنند.

از سوی دیگر، موضوع خروج نیروهای بین المللی از برخی مناطق حساس در کنر و احتمال جابجایی نیروهای افغان در این مناطق، در حالی مطرح می شود که قرار است رییس جمهوری افغانستان تا کمتر از یک ماه دیگر، آغاز رسمی روند انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان را اعلام کند.

مقامات امنیتی افغان همواره گفته اند نیروهای این کشور آماده پذیرش این مسوولیت می باشند. بر اساس توافق دولت افغانستان با شرکای بین المللی اش، قرار است تا پایان سال 2014 تمامی مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان واگذار شود.

در همین حال گزارش ها از شرق افغانستان حاکی است که قرار است نیروهای خارجی مستقر در ولایت کنر این ولایت را ترک کنند و تامین امنیت آن را به نیروهای افغان بسپارند، یک مقام ناتو با تائید ضمنی این گزارش ها گفت، نیروهای خارجی ولایت کنر و به ویژه دره پیچ را که از نا امن ترین مناطق کنر به حساب می آید کاملا ترک نخواهند کرد. اما جابجایی هایی انجام خواهد شد و هدف از این کار نیز تامین امنیت بیشتر و ایجاد سهولت برای ساکنان این منطقه است.

قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر، روند انتقال تامین امنیت افغانستان، از نیروهای خارجی به نیروهای افغان، رسما آغاز شود.

مطالب مرتبط