خالد پشتون معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان شد

Image caption با انتخاب اعضای هیئت اداری مجلس، تنشها در مجلس بر گزینش آنها پایان یافت.

مجلس نمایندگان افغانستان با برگزاری دو دور انتخابات دو مرحله ای، خالد پشتون، نماینده ولایت قندهار را به سمت نائب رئیس اول مجلس انتخاب کرد.

پس از انتخاب رئیس مجلس در هشتم حوت (اسفند)، دو دور انتخابات دو مرحله ای برای انتخاب نائب اول مجلس برگزار شد و در سه مرحله اول هیچ کسی برنده نشد.

اما در مرحله دوم دور دوم این انتخابات، خالد پشتون، نماینده ولایت قندهار با به دست آوردن ۱۱۴ رای به عنوان نائب اول مجلس انتخاب شد.

رقیب او در این انتخابات راحله سلیم، نماینده ولایت پنجشیر بود که نتوانست بیش از ۷۰ رای کسب کند.

در مرحله اول دور دوم انتخابات، که روز شنبه، ۱۴ حوت برگزار شد، سرور فائز، نماینده ولایت بادغیس و فاطمه نظری، نماینده کابل هم نامزد پست نیابت اول مجلس بودند.

با انتخاب آقای پشتون به عنوان نائب اول مجلس نمایندگان، هیئت اداری مجلس تکمیل شد.

رئیس مجلس، دو نائب او و دو منشی (دبیر) شامل هیئت اداری مجلس نمایندگان افغانستان هستند.

رئیس مجلس نمایندگان در چندین دور انتخابات در مجلس انتخاب نشده بود و استفاده از رای سفید و باطل و همچنین اختلافات نمایندگان، از دلائل اصلی این امر شمرده می شد.

به نظر بسیاری ها، این اختلافات عمدتا در دسته های بندی های قومی و سیاسی در میان نمایندگان ریشه دارد.

توافق سیاسی

سر انجام، مجلس با انتخاب کمیسیونی ویژه برای یافتن راه حلی در این زمینه، موفق به رسیدن به "توافق سیاسی" برای گزینش رئیس مجلس شد.

در پی این توافق، عبدالرووف ابراهیمی، نماینده ولایت شمالی قندوز، از قوم ازبک در رای گیری علنی مجلس به عنوان رئیس مجلس معرفی شد.

احمد بهزاد نماینده هرات، نائب دوم، عبدالقادر قلاتوال نماینده ولایت زابل و فرهاد عظیمی نماینده ولایت بلخ، منشی های مجلس هستند.

با انتخاب این افراد مجلس به کارهای دیگر خود رسیدگی خواهد کرد.

بررسی صلاحیت های شماری از اعضای کابینه حامد کرزی، رئیس جمهوری و تصویب شماری از قوانین، در صدر برنامه های کاری مجلس نمایندگان قرار دارد.

در حال حاضر شماری از وزارتخانه ها به وسیله افراد "سرپرست" اداره می شود و انتظار می رود که آقای کرزی پس از گزینش هیئت اداری مجلس افرادی را به عنوان وزیران پیشنهادی خود به مجلس معرفی کند.

اوائل زمستان جاری ۱۷ تن از وزیران پیشنهادی آقای کرزی از سوی مجلس پیشین رد صلاحیت شده بودند.

هنوز مشخص نیست که وزیران پیشنهادی آقای کرزی، که در آینده آنها را به مجلس معرفی خواهد کرد با چه سرنوشتی مواجه خواهند شد.