اعتبار مجوز فعالیت شرکت هواپیمایی پامیر تا دو ماه تمدید شد

مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان
Image caption وزارت حمل و نقل به دستور آقای فهیم به شرکت پامیر دو ماه دیگر اجازه فعالیت داده است.

وزارت ترانسپورت (حمل و نقل) افغانستان مجوز فعالیت شرکت هواپیمایی پامیر را تا دو ماه دیگر تمدید کرده است.

وزارت ترانسپورت روز چهارشنبه گذشته (۱۱ حوت/اسفند) به دنبال تحقیقات در باره دلائل سقوط یک هواپیمای متعلق به این شرکت، فعالیت های آن را به حال تعلیق درآورد.

داوود علی نجفی، سرپرست این وزارت گفته که مجوز پرواز این هواپیما، که بر فراز گذرگاه سالنگ، در شمال کابل سقوط کرد، "جعلی" بوده است.

سقوط این هواپیمای آنتونوف شرکت پامیر منجر به کشته شدن ۴۶ سرنشین آن شد.

ننگیالی قلات وال، سخنگوی وزارت حمل و نقل در گفتگویی با بی بی سی گفت که مجوز پرواز این هواپیما تا سال ۲۰۰۸ میلادی اعتبار داشته، اما شرکت پامیر به مقامهای وزارت ترانسپورت گفته بوده که این مجوز تا سال ۲۰۱۰ معتبر است.

به گفته سخنگوی این وزارت، به همین دلیل کلیه فعالیت های این شرکت به حال تعلیق درآورده شد و پروازهای آن متوقف شد. محمد یعقوب رسولی، رئیس فرودگاه بین المللی کابل به بی بی سی گفته است که همه پروازهای شرکت پامیر از روز پنجشنبه گذشته متوقف شده است.

Image caption رئیس شرکت هواپیمایی پامیر گفت که تا دو ماه اسنادی مورد نیاز را در اختیار مقامهای وزارت حمل و نقل قرار خواهد داد.

اما سخنگوی وزارت حمل و نقل افغانستان گفته که حالا اعتبار مجوز فعالیت این شرکت به دستور مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان تا دو ماه دیگر تمدید شده است.

آقای قلات وال گفت: "جناب مارشال در حکمشان به وزارت ترانسپورت نوشته اند که به این شرکت مدت دو ماه وقت داده شود تا اسنادی را به ما بدهد که نشان دهد که اعتبار مجوز پرواز این طیاره (هواپیما) سال ۲۰۱۰ بوده است."

سخنگوی وزارت ترانسپورت افزود که در این دو ماه شرکت پامیر به پروازهای خود به گونه عادی ادامه خواهد داد.

امان الله حمید، رئیس شرکت هواپیمایی پامیر به بی بی سی در باره اسنادی که وزارت حمل و نقل از این شرکت خواسته است، گفت: "در طول این دو ماه این اسناد را به طور صد در صد آماده می کنیم و در اختیار مقامهای وزارت ترانسپورت قرار می دهیم."

سخنگوی وزارت حمل و نقل افغانستان گفت که این وزارت نگران ایمنی پروازها است و در صورتی که ثابت شود که استانداردهای ایمنی در پروازهای هواپیماهای شرکت های خصوصی به گونه درست رعایت نمی شود، پروازهای آنها متوقف خواهد شد.