وزیر دفاع آمریکا بدون اعلام قبلی به افغانستان سفر کرده است

رابرت گیتس و ژنرال پترائوس حق نشر عکس AP
Image caption انتظار می رود گیتس در مورد شیوه های عملیاتی ناتو با پترائوس تبادل نظر کند

یک روز پس از انتقاد رئیس جمهوری افغانستان از تلفات غیرنظامی عملیات نیروهای خارجی در این کشور، وزیر دفاع آمریکا وارد کابل شده است.

روز دوشنبه، 16 حوت/اسفند (7 مارس)، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در سفری از قبل اعلام نشده وارد کابل شد و قرار است در جریان سفر دو روزه خود به افغانستان، با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کند.

آقای گیتس هنگام ورود به کابل، مورد استقبال ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده عالی نیروهای ناتو در افغانستان قرار گرفت و ملاقات با نیروهای آمریکایی و فرماندهان ائتلاف بین المللی در افغانستان نیز در برنامه سفر او گنجانده شده است.

سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان یک روز پس از آن صورت می گیرد که حامد کرزی ناخرسندی خود را نسبت به جدیدترین مورد از تلفات غیرنظامی در عملیات نیروهای ناتو در این کشور، ابراز داشت.

آقای کرزی در سخنانی خطاب به ژنرال پترائوس گفت که عذرخواهی ناتو از کشته شدن نه کودک در شرق افغانستان کافی نیست و خواستار اقدامات عملی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامی در جریان عملیات نیروهای ائتلاف شد.

این کودکان روز سه شنبه گذشته در اثر حمله "اشتباهی" هلیکوپترهای ناتو به هدف هایی در ولایت کنر در شرق افغانستان کشته شدند و نیروهای ناتو گفتند که آنان را با شورشیان مسلح اشتباه گرفته بودند.

اظهارات حامد کرزی به نشانه ای از تیرگی در روابط او با متحدان غربی افغانستان بر سر نحوه اداره عملیات نیروهای ناتو علیه شورشیان در این کشور تعبیر شده است.

Image caption کرزی ناخرسندی خود از تلفات غیرنظامی را به اطلاع پترائوس رسانده است

قرار است اواخر ماه جاری میلادی، آقای کرزی آغاز برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای افغان را طبق جدول زمانبندی شده، اعلام کند.

منابع رسمی گفته اند که دیدار وزیر خارجه آمریکا از افغانستان به منظور ارزیابی عملکرد نیروهای ائتلاف صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جف مورل، دستیار مطبوعاتی آقای گیتس، گفته است که این دیدار "سفری برای تصمیم گیری نیست."

آقای مورل گفته است که آقای گیتس در این سفر، از مناطق مختلف دیدن خواهد کرد و "با احساس بهتری در این مورد که ظرف سه ماه گذشته چه اندازه پیشرفت به دست آمده" به آمریکا بازخواهد گشت.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که نیروهای آمریکایی از ماه جولای (ژوئیه) سال جاری، برنامه خروج تدریجی خود از افغانستان را آغاز خواهند کرد و این برنامه تا سال ۲۰۱۴ به پایان خواهد رسید.

اما آقای گیتس تاکید داشته که هنوز زود است که بتوان مشخص کرد چه تعداد از نیروی نود و هفت هزار نفری آمریکا در افغانستان از این کشور خارج خواهند شد.

تلفات غیرنظامی در عملیات نیروهای ائتلاف یکی از عوامل ناخرسندی مردم در افغانستان و بروز تنش در روابط دولت افغانستان و آمریکا بوده است.

روز یکشنبه، دیروز، چند صد نفر در یک راه پیمایی اعتراضی در شهر کابل تلفات غیرنظامیان را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان در شعارها و پلاکاردهای خود، هم نیروهای ائتلاف و هم شورشیان طالبان را به خاطر تلفاتی که در جریان عملیات آنها به غیرنظامیان وارد می شود مورد سرزنش قرار دادند.