'خانه های امن زنان' در افغانستان دولتی می شوند

زنان برقع پوش افغان
Image caption معمولا قربانیان خشونت خانوادگی به خانه های امن پناه می آورند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که حکومت این کشور تصمیم دارد کنترل "خانه های امن زنان" را بدست گیرد.

در این خانه ها، معمولا زنانی نگهداری می شوند که به دلیل خشونت های خانوادگی از خانه هایشان فرار کرده اند.

در حال حاضر کنترل خانه های امن بدست نهادهای غیردولتی است و هزینه آن نیز عمدتا از سوی جامعه جهانی پرداخت می شود.

اما حکومت افغانستان می گوید که نهادهای غیردولتی در مصرف پولهای کمک شده شفاف عمل نکرده اند و سپردن مسئولیت خانه های امن به وزارت امور زنان، به بهبود شرایط این خانه ها کمک می کند.

این تصمیم اخیرا با اعتراضهای گسترده ای نهادهای غیردولتی روبرو شد و در پی آن، وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که دولت تصمیم به گرفتن کنترل این خانه ها ندارد.

ولی رئیس جمهور کرزی که در مراسم تجلیل از روز جهانی زن در کابل صحبت می کرد، گفت که افغانستان از نظر مالی این توانایی را دارد تا هزینه خانه های امن را تامین کرده و کنترل آن را بدست گیرد.

آقای کرزی گفت: "تصمیم ما هیچ وقت بستن این خانه ها نبوده، تصمیم ما این بوده که افغانستان حالا که از خود توان دارد و پول دارد، با پول خود این خانه های امن را اداره کند."

او گفت: "در این (تصمیم) سازمان ملل متحد و موسسات خارجی از ما دق (ناراحت) نشوند. ولی این خانه های امن، به تمام معنا با اصولی که جهان با آن موافق است و ما هم طرفدار آن هستیم (کنترل خواهد شد)... خانه های امن نه بسته می شود و نه هم کم خواهد شد، بلکه ترتیب و تنظیم بهتر خواهد شد."

نهادهای غیردولتی از این نگران هستند که سپردن کنترل خانه های امن به حکومت افغانستان، مانع از پناه آوردن زنانی که بنا به دلایل مختلف از خانه هایشان فرار کرده اند، به این خانه ها شود.

این نهادها می گویند که این زنان از بیم آنکه دولت افغانستان دوباره آنها از طریق دادگاه های محلی به خانواده هایشان باز گرداند، از آمدن به خانه های امن منصرف خواهند شد.

'زندان زنان'

یکی از گردانندگان این خانه های امن در کابل که نخواست نامش فاش شود، گفت: "حکومت افغانستان با گرفتن کنترل خانه های امن، می خواهد این خانه ها را برای زنان به زندان تبدیل کند."

او گفت: "زنانی که به این مراکز مراجعه می کنند، مجرم نیستند، بلکه آنها از خشونت خانوادگی بیزار شده و به اینجا آمده اند. زمانی که حکومت کنترل این خانه ها را بگیرد، از این می ترسیم که حکومت این زنان را در صورت مراجعه خانواده های شان، دوباره به آنها باز گرداند که در آن صورت، این زنان در بازگشت به خانواده هایشان با تهدید مرگ روبرو خواهند بود."

اما وزارت زنان افغانستان می گوید که آنها در صورت گرفتن کنترل خانه های امن، در تحویل دادن این زنان به خانواده هایشان، شتاب نخواهند کرد.

مقامات این وزارت می گوید، آنها تلاش خواهند کرد تا قضایای هر یک از این زنان را با جزئیات و در شفافیت کامل بررسی کنند.

گردانندگان خانه های امن ادعا می کنند که بخش اعظمی از زنانی که در این خانه ها نگهداری می شوند، قربانیان خشونت خانوادگی بوده اند و مربوط به مناطق مختلف افغانستان هستند.

اگرچه قانون اساسی افغانستان حقوق زنان این کشور را برابر با مردان می داند، اما فعالان حقوق زن می گویند که دادگاه های این کشور هنوز با خشونت خانوادگی علیه زنان، به عنوان یک عمل جرمی برخورد نمی کنند و این مسئله باعث شده است تا خشونت خانوادگی علیه زنان ادامه پیدا کند.

مطالب مرتبط