روزنامه های کابل: چهارشنبه، 18 حوت

وضعیت زنان در افغانستان، رسیدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات پارلمانی و احتمال برگزاری لویه جرگه، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح از چگونگی تجلیل روز جهانی زن در افغانستان انتقاد کرده و نوشته که این روز به جای اینکه فرصتی برای بازنگری موقعیت اجتماعی و سیاسی زنان باشد، تنها با سخنرانی رئیس جمهور که آن هم زیاد با مسئله زنان مرتبط نیست، خاتمه می یابد.

این روزنامه نوشته که جا داشت رئیس جمهور کرزی در سخنرانی خود در تجلیل روز جهانی زن، به مسایلی چون نابرابری های جنسیتی، محرومیت دختران و زنان از آموزش و پرورش، سطح پایین مشارکت زنان در تصمیم گیری های سیاسی و اجتماعی می پرداخت که اینطور نکرد.

روزنامه افغانستان نوشته است که هیچ نظامی در افغانستان در طول تاریخ معاصر این کشور، نتوانسته تغییر محسوسی بر زندگی زنان افغان وارد کند.

این روزنامه نوشته که برخی از نظامها در افغانستان عملا در مخالفت با آزادی ها و حقوق زنان قرار گرفته و بخش دیگری از نظام ها نیز تنها به دادن شعار در راستای تامین حقوق زنان بسنده کرده اند.

نویسنده به این باور است که وضعیت زنان در بسیاری از ولایات و مناطق روستایی افغانستان در حال حاضر ناامید کننده است و شرایط پس از طالبان، تنها توانسته زمینه های کار و آموزش را برای تعداد اندکی از زنان در شهرها فراهم کند.

روزنامه چراغ با انتقاد از موضعگیری مجلس نمایندگان افغانستان در برابر دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی نوشته که اعضای این مجلس تلاش دارند از رای مردم افغانستان به عنوان "سپر بلا" استفاده کنند.

این روزنامه نوشته که مجلس نمایندگان افغانستان برای جلوگیری از ادامه کار دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، می خواهند از صلاحیت های خود در راستای منافع شخصی و گروهی خود استفاده کرده و هشدار داده اند که مقامات دادگاه عالی را در صورت عدم توقف فعالیت دادگاه ویژه، احضار خواهند کرد.

چراغ پرسیده که اگر این نمایندگان واقعا در تقلب های انتخاباتی دست نداشته اند، "چرا از محاسبه باک دارند؟"

روزنامه ماندگار نوشته است که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بدون اینکه جزئیات بیشتری ارایه کند، از برگزاری لویه جرگه (اجلاس افغانها) در آینده نزدیک خبر داده است.

این روزنامه نوشته که تصمیم آقای کرزی به برگزاری لویه جرگه می تواند این گمانه زنی را تقویت کند که بحث ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان جدی تر شده است و به باور نویسنده، آقای کرزی تلاش دارد این مسئله را در لویه جرگه مطرح کند.

ماندگار افزوده که در طول تاریخ، هیچ موردی وجود نداشته که لویه جرگه ها خلاف آنچه را نظام حاکم در نظر داشته، فیصله کرده باشند و در این شرایط نیز، به نوشته روزنامه، آقای کرزی برای گرفتن تائید مردم افغانستان به خواسته های مشخص خود، می خواهد لویه جرگه تشکیل دهد.

روزنامه دولتی انیس خبر داده است که موضوع امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، در جلسه اخیر شورای وزیران بررسی شده و به رئیس جمهور پیشنهاد شده است که این مسئله باید از طریق برگزاری یک لویه جرگه مورد بحث قرار گیرد.

نویسنده انیس، این اقدام را گامی به سوی تامین امنیت و ثبات در افغانستان دانسته و از آن استقبال کرده است.