به روز شده:  12:36 گرينويچ - چهارشنبه 09 مارس 2011 - 18 اسفند 1389

امنیت افغانستان

ملل متحد: سال گذشته خونین ترین سال افغانستان در دهه اخیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد، سال گذشته میلادی را مرگبار ترین سال برای غیرنظامیان افغان ظرف ده سال اخیر توصیف کرده است.

براساس این گزارش، در جریان سال ٢٠١٠، بیش از دوهزار و هفتصد غیرنظامی در افغانستان کشته شدند که در مقایسه با سال ٢٠٠٩ پانزده درصد افزایش در تلفات غیرنظامیان نشان می دهد.

سازمان ملل متحد، گروه طالبان و سایر شورشیان مخالف دولت افغانستان را مسئول هفتاد و پنج درصد این تلفات دانسته است، درحالی که براساس این گزارش، نیروهای خارجی و نیروهای افغان در شانزده درصد این کشتار مقصر بوده اند.

این گزارش همچنین نسبت به افزایش صد و پنج درصدری سوء قصدها و قتلها از سوی گروه های شورشی ابراز نگرانی کرده است.

براساس این گزارش، کارمندان دولت، کارمندان نهادهای امدادرسانی و غیرنظامیانی که طرفدار حکومت افغانستان و نیروهای خارجی هستند، عمدتا از سوی گروه های شورشی هدف قرار گرفته اند.

خبرنگاران می گویند، طالبان عمدتا از این روش، برای تحت تاثیر قرار دادن روند انتقال مسئولیت به نیروهای افغان استفاده می کنند.

در بسیاری از مناطق افغانستان، تدابیر امنیتی برای محافظت مقام های محلی شدید است ولی با این وجود مسئولان دولتی، به ندرت قادر هستند از محلات دورافتاده ای که تحت کنترل دولت قرار دارد، بازدید کنند.

گزارش سازمان ملل متحد می گوید که "تاثیرات روانی و اجتماعی سوء قصدها" شدید بوده است.

در این گزارش آمده است: "اگر یک فرد بخواهد که برای یک نامزد مشخص (در انتخابات) تبلیغ کند، و یا بخواهد در یک سازمان غیر دولتی کار کند و یا در مورد یک فرمانده طالبان آزادانه صحبت کند، می داند که این تصمیم او پیامدهای مربوط به زندگی و مرگ در پی خواهد داشت."

گزارش می افزاید: "وضع اینگونه محدودیت بر آزادی های فردی، پیامدهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز دارد، چون این مسئله، تلاشها برای توسعه و حکومت داری را آسیب می زند."

این گزارش خاطر نشان کرده است که بسیاری از این سوءقصدها از طریق بمبگذاری های کنار جاده ای صورت گرفته است که در این حملات، به ویژه کودکان به شدت آسیب دیده اند. در سال ٢٠١٠، تلفات کودکان بیست و یک درصد افزایش داشته است.

در همین حال هم گروه طالبان و هم نیروهای بین المللی و دولت افغانستان باور دارند که سال پیش رو سال سرنوشت سازی است و انتظار می رود که خشونتها در جریان آن شدت گیرد.

نهادهای حقوق بشری نگران هستند که در سال ٢٠١١، غیرنظامیان بیشتری قربانی ادامه خشونتها شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.