اهدای مدال به الاغ‌های آبرسان بامیان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بامیانی ها در لوح تقدیر الاغ های خود نوشتند: افتخار داریم که از شما که آب را به خانه هایمان رساندید تشکر می کنیم

شماری از اهالی ولایت بامیان در مرکز افغانستان در یک اقدام سمبولیک به الاغ های خود مدال "تلاش صادقانه" دادند.

اهالی زرگران می گویند این اقدام آنها اعتراضی به بی توجهی دولت است که با وجود خواست های مکرر آنها، توجهی به تامین آب آشامیدنی برای آنها نکرده است.

اهدای مدال به الاغ هایی که سالهاست آب آشامیدنی مردم منطقه زرگران را تامین می کند، در مراسم رسمی که در مرکز ولایت بامیان برگزار شده بود، انجام شد.

در لوح تقدیری که به الاغ ها داده شد چنین نوشته شده است.: "جناب محترم خر مرکب زاده! ما جمعی از مردم بامیان افتخار داریم که از زحمات شما که سالهاست بدون چشمداشت پاداش به ما مردم فقیر قریه های بامیان که از طرف مقامات بلند پایه مملکت همیشه نادیده گرفته شده ایم، خدمت نموده اید و در رسانیدن آب بر هر خانه ای از ما کمک بزرگ انجام داده اید تشکر و قدردانی نموده و مفتخریم که اولین لوح سپاس را به شما تقدیم داشته و آرزومندیم که همیشه شکم شما پر از کاه و جو بوده و مثل دیگران ما را فراموش نکنید."

ظاهر نظری وبلاگ نویس افغان که در بامیان زندگی می کند نیز در وبلاگش "زندگی در بامیان" نوشته است: "بدین وسیله من هم از الاغهایی که بیش از دو سال است که زحمت تامین آب خانه ما را بر عهده دارد تقدیر و تشکر می کنم."

اهالی زرگران و شماری از روستاهای دیگر بامیان بعد از اجرای این مراسم سمبولیک دست به تظاهرات زده و علیه دولت و مقام های محلی شعار دادند.

دوسال پیش نیز اهالی ولایت بامیان، در یک اقدام سمبولیک، جاده های خاکی شهربامیان را "کاهگل" کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لوح تقدیری که به الاغ ها داده شد و در آن نوشته شده آرزو می کنیم شکم تان همیشه سیر باشد

بامیانی ها این اقدام خود را نیز "اعتراض سمبولیک و مدنی" علیه آنچه بی توجهی دولت می خوانند، توصیف کردند.

بامیان ولایتی در مرکز افغانستان است، منطقه کوهستانی با راه های صعب العبور و امکانات محدود.

بامیانی ها بارها با راه اندازی تظاهرات و اقدامات سمبولیک دولت افغانستان را به بی توجهی متهم کرده و مدعی اند که بامیان علی رغم اینکه در ده سال گذشته امن بوده اما توجه چندانی به بازسازی آن نشده است.

مطالب مرتبط