به روز شده:  13:42 گرينويچ - پنج شنبه 10 مارس 2011 - 19 اسفند 1389

امنیت افغانستان

همراه با ارتش افغانستان: از آموزش تا نبرد با طالبان

مقدمه

در اوایل، سال ۲۰۱۱ بی بی سی گزارشی درباره چهار عضو تازه اردوی ملی افغانستان تهیه کرد.

فیض الله ۲۰ ساله، محمود ۱۹ ساله، فرهاد ۱۹ ساله و معراج الدین ۲۰ ساله با کامل شدن آموزششان، عضو نیرویی خواهند شد که قرار است مسئولیت امنیت افغانستان را به عهده گیرد. سربازان خارجی در چند سال آینده، این کشور را ترک خواهند کرد.

این مسئولیت، با توجه به عملیات پرقدرت طالبان و اختلافات قومی در این کشور، بسیار دشوار خواهد بود.

عضوگیری

بعضی از واحدهای ارتش - هرچند با کمک گرفتن از نیروهای ناتو - اکنون توانایی هدایت عملیات را دارند.

با این وجود، خروج اعضا از این نیرو و همچنین نبود رهبری بویژه در سطوح بالای نظامی، یک مشکل عمده است.

بیشتر سربازان تحت آموزش بی سواد هستند، بعضی از آنها از مواد مخدر استفاده می کنند و گروه اندکی هم ارتباطاتی با طالبان دارند.

توازن قومی در ارتش نیز باعث نگرانی است. بعضی ها از این نگرانند که از پشتون ها که بزرگترین گروه قومی افغانستان را تشکیل می دهند، تعداد کافی در بدنه ارتش حضور ندارند .

زندگی در سربازخانه

سربازان آموزش های اولیه خود را در مرکز تعلیم نظامی کابل می گذرانند که در حومه این شهر قرار دارد. امکانات این مرکز اغلب بهتر از امکاناتی است که سربازان در خانه های خود داشته اند. در این مرکز ۲۴ ساعته برق وصل است، سیستم گرمایش وجود دارد و سربازان تخت و تلویزیون هم دارند.


آموزش رزمی

گردان ارتش در افغانستان با نام کندک شناخته می شود و شامل ۷۵۰ نفر است. به سربازان تجهیزات مدرنی از سوی ائتلاف به رهبری ناتو داده می شود از جمله لباس های جنگی.

غیر از آموزش مهارت های مربوط به استفاده از سلاح، به سربازان نحوه اداره پست های ایست و بازرسی، اجرای عملیات شبانه و استفاده از وسایل نقلیه زرهی هم آموزش داده می شود.

در ابتدا، سربازان خارجی مسئول آموزش اردوی ملی افغانستان بودند، ولی کم کم خود ارتش این نقش را به عهده گرفت.

فارغ التحصیلی

با پایان گرفتن دوره آموزشی سربازان باید بدانند که به کجا اعزام خواهند شد.

بعضی از آنان آموزش های تکمیلی می بینند ولی بسیاری از جمله فرهاد به ولایاتی مانند هلمند اعزام می شوند که شدیدترین درگیری ها در آنجا رخ داده است.

انتظار می رود که ارتش هر ماه ۲۸۰۰ سرباز جدید داشته باشد و تا اکتبر ۲۰۱۱ تعداد کل سربازان به ۱۷۱ هزار و ۶۰۰ نفر برسد.

نقش آینده

همه بر این عقیده اند که در آموزش سربازان افغان پیشرفت هایی حاصل شده است هر چند مشکلات عمده همچنان سر جای خود باقیست.

هدف هایی که ناتو برای آموزش سربازان افغان دارد، بلندپروازانه است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، حتی اگر این اهداف حاصل شود هنوز پرسش های مهمی درباره توانایی ارتش مطرح است.

بسیاری امیدوارند که امثال فیض الله،‌ معراج الدین، ‌محمود و فرهاد با حضور خود در ارتش به کشورشان کمک کنند تا مسئولیت بزرگی را در آینده به عهده گیرد.

قبلی بعدی

ویدیو: بخش فارسی بی بی سی. گزارشگران: بلال سروری، داوود قاری زاده و کارولین وایت. طراحی: مارک برایسون. تولید: سایموم فریزر، جان گالیور، تام هودسون، امیلی جونز و مارتین ریز. تصویربردار: عبدالحمید کریمی

نظر خود را درباره این صفحه ویژه از طریق ایمیل persian@bbc.co.uk با ما در میان بگذارید تا در پروژه های مشابه در آینده مد نظر قرار دهیم. لطفا برای ایمیل خود عنوان Afghan Army را درج کنید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.