'عاملان بریدن گوشهای چهار کارگر افغان، قاچاقبران هستند'

توریالی ویسا، والی قندهار
Image caption والی قندهار از عاملان این حادثه خواست که به روند صلح بپیوندند

والی قندهار، در جنوب افغانستان گفته است که آدم ربایانی که گوشهای چهار کارگر را در این ولایت بریده اند، وابسته به گروه های قاچاق موا مخدر هستند.

این چهار تن روز چهارشنبه گذشته (۱۸ حوت/اسفند) به وسیله افراد مسلح در ولسوالی ژیری در ولایت قندهار ربوده شدند و عاملان این آدم ربایی پس از آن که گوشهایی آنها را بریدند، آزاد کردند.

این کارگران زمانی که از محل کار خود در شهر قندهار به سوی خانه های خود می رفتند، به وسیله مردان مسلح موتورسیکلیت سوار ربوده شدند.

توریالی ویسا، والی قندهار، ربودن این چهار تن و بریدن گوشهای آنها را عملی غیراسلامی و غیرانسانی توصیف کرده و گفته است که قاچاقچیان مواد مخدر در این کار دست داشته اند.

آقای ویسا گفت: "اینها کسانی اند که طرفدار کشت خشخاش و فروشندگان مواد مخدر هستند. اینها کسانی اند که می خواهند نه تنها اسلام را بدنام کنند، بلکه می خواهند جوانان ما را به مواد مخدر معتاد کنند."

آقای ویسا از سردسته های چنین گروه هایی خواست که دست از این کار بردارند و به روند صلح بپیوندند.

ربوده شدگان از ساکنان اصلی ولایت بادغیس، در شمال افغانستان هستند، ولی از سالها پیش به این سو در ولایت قندهار، در جنوب این کشور زندگی می کنند.

پس از پایان عملیات نظامی برای بیرون راندن طالبان از ولسوالی ژیری، ده ها طرح بازسازی در این ولسوالی به اجرا گذشته شده است که این مردان هم در یکی از این پروژه ها کار می کرده اند.

Image caption قندهار یکی از ولایت های ناآرام افغانستان است

نثار احمد یکی از چهار نفری که گوشهایش بریده شده گفت: "ساعت چهار عصر بود به که سوی خانه می رفتیم، دو مرد موتورسیکلیت سوار ما را متوقف کردند و به یک دره بردند. به ما گفتند که چرا با خارجی ها کار می کنیم. ما گفتیم که ما مجبوریم چنین کاری را انجام دهیم."

امامت خان مرد مسنی است که او هم حالا یک گوش دارد. او گفت: "آنها (آدم ربایان) ما را به یک منطقه کوهستانی بردند و گفتند که ما شما را سر می بریم. ما سر و صدا و تضرع کردیم و گفتیم که به خاطر پیدا کردن لقمه نانی کار می کنیم. به ما گفتند که شما کافر هستید. به ما گفتند که این کار را نکنید، چون این کار کافران است."

هنوز هیچ گروهی مسئولیت ربودن و بریدن گوشهای این افراد را به عهده نگرفته است.

گروه طالبان که در گذشته معمولا مسئول انجام چنین کارهایی شناخته می شد، دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

مطالب مرتبط