فرمانده پلیس قندوز در بمبگذاری انتحاری کشته شد

عبدالرحمان سیدخیلی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عبدالرحمان سیدخیل از فرماندهان موفق پلیس خوانده شده است.

مقامهای ولایت قندوز، در شمال افغانستان گفته که فرمانده پلیس این ولایت همراه با یک افسر و هفت مامور پلیس در بمبگذاری انتحاری کشته شده است.

محمد انور جگدلگ، والی قندوز گفته است که عبدالرحمان سیدخیل، فرمانده پلیس قندوز شامگاه روز پنجشنبه، ۱۹ حوت/اسفند هنگام گشتزنی در نزدیک دفتر کارش کشته شد.

والی قندوز افزوده است که در این حادثه هشت تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته آقای جگدلگ، عبدالرحمان آقتاش، مسئول امنیت ولایت قندوز، که فرد شماره دوم در تشکیلات پلیس ولایت قندوز شمرده می شود، از جمله زخمی های این حمله است.

والی قندوز گفته است که بقیه زخمی ها ماموران عادی پلیس هستند.

عبدالرحمان سیدخیل پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی امسال به عنوان فرمانده پلیس ولایت قندوز منصوب شده بود.

گفته می شود که او در بیرون راندن ستیزه جویان طالبان از مناطق مختلف ولایت قندوز در چند ماه گذشته نقش برجسته ای داشته است.

پس از سرنگونی رژیم طالبان در افغانستان در سال ٢٠٠١، طالبان در قندوز بیش از هر ولایت دیگری در شمال افغانستان نفوذ داشته است.

بر اساس اظهارات مقامهای دولتی، در طول مدت فرماندهی آقای سیدخیل در تشکیلات پلیس ولایت قندوز، صدها ستیزه جوی طالبان به روند صلح پیوسته اند.

ژنرال عبدالرحمان سیدخیل سابقه جهادی داشت و فرماندهی پلیس ولایت های پروان و بغلان، در شمال افغانستان را هم در کارنامه خود داشته است.

گروه طالبان مسئولیت حمله به او را به دوش گرفته اند.

در ظرف کمتر از دوماه گذشته این دومین مقام محلی ولایت قندوز است که بر اثر حمله طالبان کشته شده اند محمد عمر، والی پیشین قندوز هم در یک بمبگذاری مشابه در روز 16 میزان/مهر گذشته در مسجدی در شهر تالقان مرکز ولایت تخار کشته شده بود.