ناتو طرح انتقال مسئولیت تدریجی به نیروهای افغان را تصویب کرد

راسموسن حق نشر عکس Reuters
Image caption دبیرکل ناتو می گوید اعتماد به نفس و توانایی نیروهای افغان دارد رشد می کند

وزرای دفاع ناتو در بروکسل طرحی را تصویب کردند که به موجب آن قرار است مسئولیت تامین امنیت حداقل شش منطقه مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به نیروهای افغان منتقل شود.

در بروکسل علاوه بر وزرای ٢٨ کشور عضو ناتو، نمایندگان ٢٠ کشور دیگر که عضو ناتو نیستند اما در افغانستان نیرو دارند نیز حضور داشتند.

قرار است اسامی مناطقی که مسئولیت آنها به عهده نیروهای افغان گذاشته خواهد شد، در روز نوروز مطابق ٢١ مارس از سوی حامد کرزی اعلام شود.

آنرس فو راسموسن دبیرکل ناتو از روند آموزش نیروهای افغان ابراز رضایت کرد.

آقای راسموسن گفت: " نیروهای افغان در عملیات علیه شورشیان شانه به شانه با نیروهای ما مبارزه می کنند در برخی از عملیات بیشتر از نصف نیروها افغان هستند ما شاهدیم که اعتماد به نفس و توانایی آنها دارد رشد می کند. اکنون آنها آماده هستند که به صورت تدریجی مسئولیت را به عهده بگیرند و این چیزی است که ما آن را انتقال مسئولیت به افغانها می خوانیم."

طرح انتقال تدریجی مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغان در واقع جزئی از برنامه ای است که براساس آن قرار است تا سال ٢٠١٤ نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

البته هنوز جزئیات زیادی در مورد این طرح مشخص نیست ولی از اظهارات دیپلمات های افغان و جامعه جهانی بر می آید که بخشی از نیروهای کشورهای غربی از جمله بریتانیا و آلمان برای مدت بیشتری در افغانستان باقی خواهند ماند اما مسئولیت اصلی این نیروها کمک به آموزش نیروهای افغان و تقویت و تجهیز بیشتر آنهاست.

موضوع دیگری که همزمان با این موضوع مطرح می شود این است که آمریکا ممکن است برای حمایت از نیروهای افغان یک یا دو پایگاه دائمی در افغانستان ایجاد کند.

مقام های افغان معتقدند، ایجاد پایگاه دائمی آمریکایی در افغانستان سبب خواهد شد تا افغانستان از مداخلات کشورهای همسایه و جنگ های داخلی به دور بماند.

این طرح مخالفانی نیز دارد از جمله محمد اسماعیل خان والی پیشین هرات و وزیر انرژی در کابینه آقای کرزی که می گوید افغانها نیازی به کشور های دیگر ندارند.

مطالب مرتبط