روزنامه های کابل: شنبه، ۲۱ حوت

ترور فرمانده پلیس ولایت قندوز، در شمال افغانستان و پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا از موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار بیشتر مطالب صفحه نخست خود را به ترور عبدالرحمان سیدخیلی، فرمانده پلیس ولایت قندوز اختصاص داده و نوشته است که او "در شجاعت و قاطعیت در برابر دشمن از نام و نشان بالایی در جبهه مقاومت برخوردار بود."

ژنرال عبدالرحمان سید خیلی شامگاه پنجشنبه (۱۹ حوت/اسفند) هنگام گشتزنی در شهر شمالی قندوز بر اثر بمبگذاری انتحاری همراه با هفت تن از افسران و ماموران پلیس کشته شد.

نویسنده مطلب نوشته که ژنرال سید خیلی در حالی به فرماندهی پلیس قندوز منصوب شد که فعالیت های شورشیان در شمال، به ویژه قندوز در حال گسترش بود، اما او بسیاری از آنها را از قندوز بیرون راند و شماری دیگر به دولت پیوستند.

ماندگار در مطلب دیگری با لحن تندی از حامد کرزی، رئیس جمهوری انتقاد کرده است که او طالبان را "برادر" خوانده است. روزنامه افزوده که بخشیدن "قاتلان هزاران کودک، زن و مرد فقیر ... پشت پا زدن به زندگی آبرومند و با غرور، نه گفتن به همه ارزشهای دینی و اخلاقی و ایستادگی در برابر روند همزیستی و پیشرفت است."

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته این گمانه درست است که طالبان به دلیل این که در شکست دادن طالبان در ولایت قندوز نقش برجسته ای داشت، اقدام به ترور او کردند.

به نوشته این روزنامه، این در حالی است که دولت افغانستان درخواست صلح با طالبان را به طور "مکرر و توام با تضرع و عاجزانه" مطرح کرده، اما طالبان تا حال به آن پاسخ مثبت نداده اند. به نظر نویسنده، این نشانه ای از آن است که تغییر نکرده اند.

هشت صبح در ادامه افزوده است که "اظهارات و موضعگیری کسانی که برای درآغوش کشیدن تروریست های طالبان و آدم کشان مزدور پاکستان و آشتی جویی های یک جانبه لحظه شماری می کنند، باعث جسارت گروه طالبان شده اند". هشت صبح همچنین افزوده است در حالی که مقام های دولتی، از جمله برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح از "تغییر" در رویکرد طالبان سخن می گویند، طالبان "در عمل و رفتار خود بر خشونت خود افزوده اند و می افزایند."

روزنامه دولتی انیس موضوع پیمان استراتژیک با آمریکا را "داغترین بحث روز" در افغانستان دانسته و بستن چنین پیمانی را "شانس" خوانده و افزوده است که افغانستان به دلیل اوضاع نابسامان و جنگ با تروریسم، جداً به آن نیاز دارد.

این روزنامه افزوده است: "اگر در انعقاد پیمان استراتژیک با ایالات متحده آمریکا به منافع ملی، از جمله پیشرفت، توسعه و ارتقای سطح اقتصادی مردم توجه صورت گیرد، باکی نخواهد بود".

انیس با اشاره به اظهارات حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره این که بستن پیمان استراتژیک با آمریکا از صلاحیت های لویه جرگه است و نه دولت افغانستان، نوشته که مردم افغانستان با توجه به دردی که در سه دهه گذشته کشیده اند، "به هر صدایی که متضمن منافع ملی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی مان باشد، پاسخ موافق خواهند داد".

آرمان ملی در صفحه نخست خود از بازرگانان افغان انتقاد کرده است که خود را "تاجر ملی" می دانند، اما "اندیشه ملی ندارند". به نظر روزنامه، این تاجران سرگرم وارد کردن "صدها نوع کالای بی کیفیت" از خارج هستند، اما به فکر ساختن یک کارخانه تولیدی در داخل کشور نیستند.

نویسنده افزوده که بازرگانان با آوردن واژه "ملی" به دنبال عنوان خود، خواستار امتیازاتی برای خود هستند، از جمله لغو یا تخفیف مالیات برخی از کالاهای وارداتی. مقاله نویس افزوده که تلاش ها برای لغو یا تخفیف مالیات این کالاها همچنان در جریان است.

نویسنده آرمان ملی نوشته است که بازارهای افغانستان پر از کالاهای خارجی شده است، ولی بازرگانان سود شخصی خود را بر منافع جامعه ترجیح می دهند و این امر یکی از دلائل نیازمندی افغانستان به دیگران شده است.