کرزی: ناتو و آمریکا عملیات در خاک ما را متوقف کنند

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی گفته است که مبارزه با تروریسم نباید در افغانستان صورت بگیرد، بلکه باید تروریست ها در مراکزشان مورد حمله قرار گیرند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای همدردی با خانواده های قربانیان حمله هوایی ناتو در ولایت شرقی کنر، به این ولایت رفته است.

آقای کرزی روز شنبه (۲۱ حوت/اسفند) در همایش مردم ساکنان منطقه غازی آباد ولایت کنر، که این حادثه در آن روی داد، خواستار توقف عملیات نظامی ناتو شد.

حمله هوایی ناتو در اوائل ماه جاری میلادی در این منطقه باعث کشته شدن ۹ کودک شد. مقامهای ناتو گفته اند که این کودکان با ستیزه جویان طالبان اشتباه گرفته شده بودند.

آقای کرزی در این همایش گفت: "من در این جلسه به نمایندگی از مردم افغانستان با احترام، عزت و تواضع – نه با غرور و تکبر – از ناتو و آمریکا درخواست می کنم که عملیات در خاک ما را متوقف کنند. این جنگ در خاک ما نیست، اگر این جنگ علیه تروریسم است، تروریسم در خاک ما نیست، این در روستاها و خانه های ما نیست."

او افزود: "آنها (تروریست ها) جای خود را دارند که ناتو خوب می فهمد؛... ده سال می شود که جنگ ادامه دارد، این جنگ در خاک ما نیست. افغانها آشتی می خواهند، صلح می خواهند و در آوردن صلح و آرامش با جامعه جهانی همکارند. این خواست آنها است که جنگ ختم شود، این صدای مردم افغانستان است."

این همایش در حالی برگزار شده بود که شماری از کودکانی که در اثر حمله هوایی ناتو زخمی شده بودند، نیز در آن جا حضور داشتند و ناله می کردند.

آقای کرزی خطاب به یکی از فرماندهان ارشد نیروهای ناتو، که در این همایش حضور داشت، با اشاره به این کودکان گفت: "شما کودکان زخمی ما را ببنید و مصیبت ما را ببنید، ... آرزوی ما این است که این حادثه دیگر تکرار نشود."

اخیرا ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان پذیرفت که دست کم ۹ کودک در یک عملیات این نیروها در شرق افغانستان کشته شده اند.

ژنرال پترائوس با ابراز تاسف در این مورد، عذرخواهی کرد، اما دفتر رئیس جمهور کرزی می گوید که این عذرخواهی از سوی آقای کرزی پذیرفته نشد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا نیز که اخیرا با مقام های افغان در کابل دیدار کرد، نسبت به کشته شدن غیرنظامیان ابراز تاسف کرد و گفت که تلاش می کند از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود.

رئیس جمهوری افغانستان در حالی با خانواده های قربانیان حادثه کنر همدردی کرده که اخیرا پسر عموی او در یک حمله دیگر نیروهای ناتو در قندهار، در جنوب افغانستان کشته شده است.

احمد ولی کرزی، رئیس شورای ولایتی قندهار و برادر رئیس جمهور کرزی به بی بی سی گفته است که یار محمد کرزی چهارشنبه شب، ۱۸ حوت / اسفند در منطقه "کرز" ولسوالی (شهرستان) "دند" ولایت قندهار کشته شده است.