روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۲ حوت

اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و کشته شدن عبدالرحمان سیدخیلی در بمبگذاری انتحاری در شهر قندوز، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح اظهارات حامد کرزی در مورد این که تروریسم در خاک افغانستان نیست را مورد تردید قرار داده و افزوده که این اظهارات "تحت تاثیر احساسات" بیان شده است. آقای کرزی در همایشی در شرق افغانستان خواستار توقف عملیات ناتو و حمله به مراکز تروریسم در خارج از افغانستان شد.

رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه (۲۱ حوت/اسفند) برای همدردی با خانواده های ۹ کودکی که در اثر حمله هوایی ناتو کشته شده بودند، به کنر در شرق این کشور رفت و این اظهارات را در همایشی با حضور این خانواده ها بیان داشت.

به نظر روزنامه، مشخص نیست که آقای کرزی از تروریسم چه تعریفی دارد و به همین گونه او "کشتار مردم بی گناه" در قندوز، جلال آباد و کابل را مصداق فعالیت های تروریستی نمی داند. نویسنده تاکید کرده است که آقای کرزی نباید در این مورد تابع دیدگاه "برخی کشورهای خارجی" باشد که طالبان را تروریست نمی‌دانند.

هشت صبح در ادامه افزوده است که آقای کرزی نباید با خانواده های قربانیان حملات طالبان و نیروهای ناتو برخورد "دوگانه" داشته باشد و اگر او خواستار آشتی با طالبان به قیمت فراموشی "جنایات" آنها و عدم دلجوی از قربانیان حملات طالبان است، باعث دلسردی تعدادی از مردم خواهد شد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود حملات طالبان را "کور و بی هدف" خوانده و افزوده که طالبان با حملات خود به اماکن عمومی، مانند بمبگذاری انتحاری در مغازه ها و محلات غیرنظامی به این اهمیتی نمی دهند که قربانیان حملات آنها چه کسانی هستند.

به نظر نویسنده، طالبان در جنگ از قاعده مشخصی پیروی نمی کنند و مطابق شرایط مختلف، شیوه های جنگی خود را تغییر می دهند و حملات انتحاری و بمبگذاری های آنها باعث تلفات غیرنظامیان می شود. به نوشته روزنامه، طالبان عامل بخش اعظم تلفات غیرنظامیان هستند.

روزنامه افغانستان تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای ناتو را هم دردآور دانسته و تاکید کرده که همه باید تلاش کنند تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود، ولی در مورد این که چگونگی موضع گیری ها در قبال این گونه تلفات به سود مردم افغانستان است یا نه، نویسنده اظهار تردید کرده است.

به نظر نویسنده، این که موارد اختلافی در دیدگاههای دولت افغانستان و نیروهای خارجی پیدا شود، چندان دشوار نیست، اما نگرانی نویسنده این است که اگر موضع گیری ها در این مورد "تابع مسائل سیاسی دیگری باشد، باعث ادامه جنگ و قتل افراد بیشتری خواهد شد." فهیم دشتی در آرمان ملی نوشته که "همسنگران" ژنرال عبدالرحمان سید خیلی، فرمانده پلیس ولایت قندوز در شمال افغانستان که پنجشنبه گذشته در اثر بمبگذاری انتحاری کشته شد، باید "انتقام خون" او را بگیرند.

دشتی بدون این که از کسی نام ببرد، خطاب به "همسنگران" ژنرال مولانا سید خیلی افزوده است: "دیگر منتظر چه حادثه ای هستید؟ آیا منتظر می مانید تا یک یک از پشت خنجر بخورید و مانند مولانا به خون بغلطید؟"

نویسنده مطلب آرمان ملی توضیح نداده که منظور او از "همسنگران" فرمانده فقید پلیس قندوز مجاهدین سابق است یا پلیس افغانستان و همچنین مشخص نکرده که او چگونه "از پشت خنجر" خورد. ژنرال سید خیلی از منطقه "سید خیل" ولایت پروان بود و سابقه جهادی داشت.

ماندگار در پاسخ به این پرسش که "چه کسی سید خیلی را به شهادت رساند؟"، نوشته که حمله انتحاری به جان ژنرال عبدالرحمان سید خیلی "با حمله های انتحاری قبلی تفاوت های خاصی داشت".

نویسنده در ادامه افزوده است: "سید خیلی هم برای پاکستان و هم برای بازیگران دیگر درد سر بوده است". به نوشته روزنامه، او در قندوز مراکز طالبان را نابود کرد و "بازی را که برای تامین منافع دیگران در آن منطقه پیریزی شده بود، با شکست مواجه کرد".

به نظر ماندگار، ژنرال سید خیلی به گونه "خیلی مرموزی" کشته شد و "قرینه ها" نشان می دهد که در کشتن سید خیلی تنها یک بمبگذار انتحاری و طالبان دخیل نبوده، بلکه به باور نویسنده، "دست های دیگری" هم در پشت قتل او قرار داشته است.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود نوشته که "حالا شاید دیگر شخصیت های دوران مقاومت در حکومت درک کرده باشند که روزی این برف بر سر بام هر یک آنها ریختنی است و این می تواند مملکت را بیشتر با خطر مواجه کند". نویسنده در ادامه خواستار تحقیقات "گسترده و واضح" در باره قتل سیدخیلی شده است.