نمایشگاه کتاب "دوستی" ایران و افغانستان در کابل برگزار شد

میر انوری حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای انوری هدف از برگزاری این نمایشگاه را تقویت روابط فرهنگی افغانستان و ایران عنوان کرد.

نمایشگاه مشترک کتاب ایران و افغانستان تحت عنوان "دوستی" با حضور ۳۵۰ ناشر ایران و افغان در شهر کابل برگزار شده است.

میر انوری، از مسئولان ایرانی این نمایشگاه به بی بی سی گفت که در این نمایشگاه دوازده هزار عنوان کتاب در رشته های مختلف عرضه شده است.

آقای انوری گفت: "کتابهایی در تمام رشته هایی که مورد نیاز متقاضیان است، در این نمایشگاه وجود دارد. ما علاوه بر کتاب، در بخش نرم افزاری و کتابهای دانشگاهی ناشران خوبی در این جا داریم."

مسئول برگزاری نمایشگاه دوستی افزود: "ما در این نمایشگاه به زبانهای مختلف کتاب داریم. این کتابها به زبانهای فارسی، پشتو و انگلیسی هستند."

به گفته آقای انوری، در این نمایشگاه ۳۵۰ ناشر ایرانی و افغان شرکت کرده اند و این بزرگترین نمایشگاه مشترک کتاب با شرکت ناشران هر دو کشور است.

او همچنین گفت: "هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه تقویت مشترکات فرهنگی و ارتقای مشارکت در امور فرهنگی بین دو ملت ایران و افغانستان است تا بتوانیم زمینه ها را بیشتر کنیم برای روابط فرهنگی بیشتر بین دو ملت."

محمد حسین محمدی، از مسئولان خانه ادبیات افغانستان و مدیر انتشارات تاک در کابل، که در این نمایشگاه یک غرفه دارد، گفت که شمار ناشران ایرانی در این نمایشگاه در مقایسه با ناشران افغان بسیار بیشتر است.

آقای محمدی گفت که در این نمایشگاه تنها ۱۲ ناشر افغان حضور دارند و بقیه ناشران ایرانی هستند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای محمدی گفت که مشکلات اقتصادی و دشواری های چاپ و نشر، بر بازار کتاب سایه افگنده است.

به گفته او، ناشران افغان به دلیل این که در زمانی بسیار نزدیک به برگزاری این نمایشگاه دعوت شدند، نتوانستند به گونه لازم شرکت کنند. آقای محمدی گفت که خود او یک روز پیش از زمان برگزاری نمایشگاه برای حضور در این نمایشگاه دعوت شد.

مدیر انتشارات تاک افزود که برای این نمایشگاه اطلاع رسانی کافی نشده و کمبود جا از دیگر مشکلاتی است که در کار برگزاری نمایشگاه و عرضه کتاب در آن به وجود آورده است.

شماری از کسانی که برای خریدن کتاب به این نمایشگاه رفته اند، می گویند ناشران ایرانی که در این نمایشگاه حضور دارند، بیشتر دولتی یا نزدیک به نهادهای دولتی ایران هستند.

آنها گفته اند که این ناشران عمدتا کتاب های مذهبی را در این نمایشگاه عرضه کرده اند و ناشران غیردولتی و کتابهای تخصصی به جز رشته های مذهبی کمتر دیده می شود.

در مورد دلیل این گرایش خاص، یکی از ناشران افغان شرکت کننده در این نمایشگاه گفت که احتمالا دلیل این امر این است که دولت ایران حمایت از این نمایشگاه را به عهده گرفته و در برگزاری آن هم نقش عمده ای دارد.

اما میر انوری، از مسئولان ایرانی این نمایشگاه این ادعاها را رد کرده و گفته است که این اطلاعات درست نیست و نمی تواند در این مورد توضیح بدهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در این نمایشگاه کتابهای مذهبی در مقایسه با دیگر کتابها بیشتر است.

هر چند در روز دوم برگزاری این نمایشگاه شمار بازدیدکنندکان قابل توجه بود، اما محمد حسین محمدی گفت که مشکلات اقتصادی و سطح بالای بیسوادی در افغانستان باعث شده است که بازار کتاب در کل چندان رضایت بخش نباشد.

او افزود که این مشکلات بر نمایشگاه "دوستی" هم سایه افکنده است.

این نمایشگاه برای یک هفته ادامه دارد و آقای انوری گفت در صورتی که استقبال از این نمایشگاه "خوب" بود، نمایشگاه های مشابه در شهرهای دیگر افغانستان هم برگزار خواهد شد.

در چند سال اخیر چندین نمایشگاه کتاب از سوی نهادهای دولتی و غیردولتی ایران در افغانستان برگزار شده است و استقبال از آنها هم نستبا خوب بوده است.

بازار کتاب افغانستان به دلیل مشکلاتی که در صنعت چاپ و نشر در این کشور وجود دارد، عمدتا در اختیار کتابهای چاپ ایران است.