روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۳ حوت

درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از ناتو برای توقف عملیات نظامی در این کشور، در سرمقاله های روزنامه های چاپ کابل بررسی شده است.

آقای کرزی روز شنبه، ۲۱ حوت/اسفند در دیدار با خانواده های ۹ کودکی که در حمله هوایی ناتو در کنر، در شرق افغانستان کشته شده بودند، این درخواست را مطرح کرد.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است: "کرزی اشتباه می کند، عملیات علیه طالبان را ادامه بدهید". به نظر این روزنامه، اگر مناطق ناآرام کشور به حال خود گذاشته شود، این امر باعث تقویت بیشتر تروریسم در هیئت طالبان خواهد شد.

نویسنده افزوده است که طالبان صلح نمی خواهند، آنها برای دستیابی به "تاج و تخت" در افغانستان کمر بسته اند و از سر راه برداشتن آنها "جز با جنگ میسر نیست".

آرمان ملی همچنین با کنایه نوشته است که در چند روز اخیر کشور شاهد رویدادهای خونینی بود که ناشی از حملات "طالب جان ها" بود و از جمله در یک بمبگذاری انتحاری طالبان در مغازه ای در کابل چهار کودک یک خانواده کشته شدند، اما آقای کرزی نامی از آنها نبرد.

چراغ نوشته که "همان گونه که کشتار غیرنظامیان توسط ناتو در افزایش خشونت ها نقش داشته است، بی تردید، وارونه نشان دادن واقعیت ها و انکار وجود تروریسم در کشور، نیز باعث جسور ساختن و خشن ساختن تروریست های طالبان نقش عمده ای داشته است".

به نظر روزنامه، آقای کرزی حق دارد که به تلفات غیرنظامیان در حملات ناتو واکنش نشان دهد، اما درخواست توقف عملیات علیه طالبان به هر دلیلی که باشد، در حال حاضر "قبل از وقت و دور از واقعیت های موجود در کشور است."

چراغ افزوده در این که ناتو به مراکز اصلی تروریست ها در بیرون از مرزهای افغانستان حمله کند، تردیدی نیست، اما این موضوع با پایان عملیات در افغانستان "ربطی ندارد". نویسنده همچنین پرسیده است آنهایی که در شهرها دست به حملات خونین می زنند، اگر تروریست نیستند، پس چه کسی هستند.

سروش ملت نوشته این که آقای کرزی از تلفات غیرنظامیان در حملات ناتو انتقاد می کند، قابل ستایش و خواست مردم است، اما کشتار غیرنظامیان در حملات طالبان روی دیگر سکه است که دولت افغانستان آن را نادیده می گیرد.

به نظر نویسنده مطلب، این امر به خوبی نشان می دهد که برای دولت افغانستان ارزش آشتی با طالبان بسیار بیشتر از جان هزارها انسان بیگناه است.

نویسنده مقاله سروش ملت در ادامه پرسیده است که آیا دولت افغانستان حق آن را دارد که به نیابت از مردم این کشور "قاتلان مردم" را ببخشد و با آنها وارد مذاکره شود. به نوشته روزنامه، مسئولین امور باید به این پرسش پاسخ دهند.

ماندگار نوشته که حالا دیگر دیر شده است که آقای کرزی بتواند ثابت کند که او این اظهارات را بر اساس "صداقت" بیان داشته و یا جامعه جهانی به این گونه سخن ها اهمیتی قائل شود.

به نظر روزنامه، آقای کرزی این موضوع را زمانی مطرح کرده که اعتماد جامعه جهانی را از دست داده و دیگر نه قادر به جلب حمایت "بی حد و حصر" کشورهای غربی مانند گذشته است و نه حمایت ملی را به دست آورده می تواند.

ماندگار همچنین افزوده است این سخن آقای کرزی که عملیات نیروهای خارجی در افغانستان متوقف شود به دلیل این که به گفته او طالبان در افغانستان نیستند، جای "اما و اگرهای زیادی" دارد. به نظر روزنامه طالبان شش سال در این کشور حکومت کردند و پایگاههایی برای خود ایجاد کردند.

اما روزنامه دولتی انیس نوشته که "افغانها نه ترویست هستند و نه جای تروریسم در افغانستان است". به نظر این روزنامه، "تمام تلاش های ناتو در افغانستان نتیجه مطلوب نخواهد داشت، زیرا راه اندازی عملیات در قریه ها و قصبات افغانستان جز اتلاف وقت، سرمایه و جان سربازان آن" پیامدی ندارد.

این روزنامه تاکید کرده است که تروریست ها در آن سوی مرزهای افغانستان هستند و از آن سوی مرز به این کشور فرستاده می شوند. به نظر این روزنامه، آنها در همان جا آموزش می بینند، تجهیز و حمایت مالی می شوند.

انیس در ادامه سرمقاله خود افزوده است تا زمانی که نیروهای ناتو به مراکز اصلی تروریسم رو نیاورند، اجرای عملیات نظامی در داخل افغانستان "مشت در تاریکی زدن است".