اختلاف نظر مقام‌های افغانستان در مورد فساد در این کشور

قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان و کرزی
Image caption فساد از چالش های اصلی بر سر راه دولت افغانستان شمرده می شود

قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گفت که فساد در ادارات دولتی باعث کاهش تمایل جامعه جهانی برای کمک به این کشور شده است.

آقای فهیم روز سه شنبه، ۲۴ حوت/اسفند در نشست بررسی چالشهای فساد اداری با حضور بازرسان اداره مرکزی تفتیش در کابل تاکید کرد که در مصرف کمک های جهانی نباید سهل انگاری کرد.

معاون اول حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان افزود که نبودن شفافیت در مصرف کمک های بین المللی، کشورهای کمک کننده را دلسرد کرده است.

مارشال فهیم گفت: "بیشترین پول مورد ضرورت پروژه های انکشافی (عمرانی) و حتی بودجه عادی (افغانستان) را دنیا کمک می کند. اگر ما و شما در مصرف آن سهل انگاری کنیم، بزرگترین خیانت را هم به خود می کنیم و هم به دنیا و کشورهایی که افغانستان را حمایت می کنند."

او افزود: "من تا جایی که معلومات دارم، تقریبا در وضعیت فعلی دنیا مجبور است کمک کند. حالا علاقمندی به کمک کم شده است."

اما عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی در همین نشست به گونه غیرمستقیم به این اظهارات معاون اول رئیس جمهوری پاسخ داد و گفت که در ادارات مالی افغانستان فساد وجود ندارد.

آقای زاخیلوال بدون این که از آقای فهیم نام ببرد، گفت که نباید با گفتن "جملات کلی" اذهان جامعه جهانی و کشورهای کمک کننده را مشغوش کرد.

او گفت: " اینکه درادارات افغانستان فساد وجود دارد، اقرار می کنم که هست، اما شما باید تا حدی تفکیک کنید که در کدام زمینه؟ جملات کلی در مورد فساد در گام نخست میان جامعه جهانی این تصور را به میان می آورد که کمک های آنها حیف و میل می شود."

وزیر مالیه در بخشی از سخنان خود گفت که ادارات مالی دولت افغانستان پاسخگوی همه کمک های بین المللی هستند.

به گفته او، مجموع کمک های خارجی که از طریق دولت افغانستان مصرف شده است، به هفت یا هشت میلیارد دلار می رسد و حدود ۳۳ میلیارد دلار دیگر از مجاری غیر از نهادهای دولتی افغانستان مصرف شده است.

او در بخشی از سخنان خود گفت که در نهادهای دولتی افغانستان تنها در امور مربوط به زمین، قضا و درآمدهای دولتی فساد وجود دارد.

آقای زاخیلوال همچنین تاکید کرد که فساد در بیرون از دولت افغانستان وجود دارد و سازمانهایی که بیرون این دولت هستند و در مصرف این کمک ها نقش دارند، حاضر به پاسخگویی نیستند.

فساد از چالش های اصلی بر سر راه دولت افغانستان شمرده می شود و کشورهای کمک کننده افغانستان بارها بر مبارزه جدی با فساد تاکید کرده اند.

هر چند دولت افغانستان چند اداره ویژه برای مبارزه با فساد اداری تشکیل داده است، اما میزان موفقیت آنها در حدی نبوده پاسخگوی نگرانی های بین المللی را در خصوص فساد در این کشور باشد.

مطالب مرتبط