روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۴ حوت

بمبگذاری انتحاری در ولایت شمالی قندوز و سی و دومین سالگرد قیام هرات، از مهمترین موضوع های مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در تیتر اول نوشته که "برادران تروریست باز هم قتل عام کردند" و در سرمقاله خود آورده که حمله روز دوشنبه در قندوز در پی "خوشبینی های دولت افغانستان" و تاکید مقامات بر این که طالبان "تغییر" کرده اند، صورت گرفته است.

بمبگذاری انتحاری روز دوشنبه (۲۳ حوت/اسفند) در مرکز جلب و جذب ارتش در شهر قندوز، ۳۶ کشته و ۳۳ زخمی به جا گذاشت و گروه طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفت است.

به نوشته هشت صبح، طالبان در پی اعلام خوشبینی های مقامهای دولتی در مورد آشتی با طالبان، این گروه در اخیرا چندین بمبگذاری انتحاری را سازماندهی کردند که منجر به کشته شدن دهها تن شده که بیشتر آنها غیرنظامی بوده اند.

به نظر نویسنده، "حضرات" پیام های این حملات را نمی شنوند، به مصلحت شان هم نیست که بشنوند و تنها این مردمی که "حق انتخاب ندارند"، شاهد این گونه حوادث هستند.

هشت صبح خوشبینی در مورد مصالحه با طالبان را "خودفریبانه و واهی" خوانده و نوشته که از این طریق نمی توان به صلح دست یافت و چنین صلحی را "شرافتمندانه" هم نمی توان دانست.

سروش ملت در مطلب صفحه نخست خود نوشته که: "با افزایش حملات مرگبار مخالفان، صلح فریبی بیش نیست". به نظر نویسنده، طالبان در چند ماه اخیر نشان دادند که به سادگی در برابر "سناریوی صلح" دولت رنگ نخواهند باخت و "ثابت کردند که تا چه اندازه می توانند رئیس جمهوری را به سادگی فریب دهند".

نویسنده در بخشی از مطلب خود نوشته که طالبان در حالی حملات خود را در کشور شدت بخشیده اند که حامد کرزی، رئیس جمهوری هم مواضع خود علیه نیروهای خارجی را تندتر کرده و حتی خواستار توقف عملیات آنها در کشور شده است.

روزنامه ضمن آن که درخواست آقای کرزی برای کاهش تلفات غیرنظامیان را قابل حمایت دانسته، اما درخواست توقف عملیات علیه طالبان را "گرایش طالبانی" در مواضع او خوانده و نوشته که چنین درخواستی به معنای "دادن افغانستان به دست طالبان است".

سروش ملت افزوده است: "رئیس جمهوری می خواهد با طالبان صلح کند؛ صلح بر سر خاکستر خانه های به آتش کشیده، صلح بر سر جنازه ها و خونهایی که همه روزه توسط "برادران افغانی‌اش" در جاده ها نقش بسته است."

ماندگار نوشته که دولت افغانستان در چند سال اخیر از قیام ۲۴ حوت تجلیل نکرده و مناسبت های "واقعا ملی" کشور را مورد بی مهری قرار داده است.

هرات در غرب افغانستان در روز ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷ شاهد قیام مردم این شهر علیه دولت به رهبری حزب دموکراتیک خلق بود، اما ماموران امنیتی این قیام را سرکوب کرد. گفته می شود که حمله ارتش و پلیس به معترضان، منجر به کشته شدن هزاران نفر شد.

به نظر سرمقاله نویس ماندگار، به عوض این که "قیام ها و حماسه های دیروز" به عنوان "سند افتخار" به طور امانت نگهداری و به نسل های بعدی سپرده شود، برنامه هایی روی دست که رویدادهایی مانند ۲۴ حوت هرات "کمرنگ" شود.

این روزنامه در ادامه افزوده است: "اگر کاری به این نداشته باشیم که حکومت از چه زاویه ای به ارزشهای ملی و اسلامی کشور می‌نگرد، از جریان‌هایی که خود را بانی و حامی جهاد قلمداد می کنند، به خصوص رهبران جهادی انتظار داریم که برای زنده نگهداشتن ارزشها و آرمان های جهاد کمر همت ببندند."

روزنامه دولتی انیس خبر داده است که شورای وزیران افغانستان تصمیم گرفته است که روزهای پنجشنبه در شهر کابل تا آخر ربع اول سال ۱۳۹۰ خورشیدی همچنان تعطیل عمومی باشد.

به نوشته روزنامه، اداره محیط زیست افغانستان در گزارشی به شورای وزیران گفته که تعطیل روزهای پنجشنبه در شهر کابل در چند ماه گذشته برای کاهش آلودگی محیط زیست موثر بوده است.

به نوشته انیس، شورای وزیران همچنین از شهروندان کابلی خواسته است که در روزهای دوشنبه و پنجشنبه برای کاهش آلودگی محیط زیست از وسایط نقلیه شخصی کمتر استفاده کنند.