ابراز خوشبینی پترائوس از موفقیت در افغانستان

ژنرال پترائوس
Image caption ژنرال پترائوس می گوید از توان تحرک طالبان کاسته شده است

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا در افغانستان می گوید توان تحرک طالبان در مناطق حساس کاهش یافته است و طرح ایالات متحده برای آغاز خروج نیروهای نظامی از این کشور در ماه ژوئیه طبق برنامه پیش می رود.

به گفته ژنرال پترائوس، آمریکا می تواند به خاطر پیشرفت های به وجود آمده در وضع امنیتی افغانستان، کنترل بعضی از مناطق این کشور را به نظامیان آن واگذار کند.

آقای پترائوس سه شنبه نخستین گزارش خود از وضع افغانستان از زمان عهده دار شدن فرماندهی ناتو در این کشور را به کنگره ارائه کرد.

در حال حاضر تعداد سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان ۹۷ هزار نفر است. تعداد سربازان سایر کشورهای عضو ناتو در این کشور ۴۵ هزار نفر است.

ژنرال پترائوس از ژوئن سال گذشته فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا و آیساف، ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا در افغانستان را برعهده گرفت.

او جانشین ژنرال استانلی مک کریستال شد که به خاطر انتقاد از بعضی از سیاست های دولت آمریکا کناره گیری کرد.

آقای پترائوس که در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا صحبت می کرد گفت از حرکت رو به شتاب طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان کاسته شده است.

او گفت با توجه به پیشرفت های اخیر، نسبت به موفقیت نیروهای ائتلاف خوشبین است.

آقای پترائوس هشدار داد پیشرفت های کنونی شکننده هستند و امکان معکوس شدن روند پیروزی های اخیر وجود دارد.

آقای پترائوس گفت برای استمرار موفقیت نظامی در افغانستان تامین منابع مالی کافی ضروری است.

آقای پترائوس گفت: "از این نگران هستم که بودجه وزارت خارجه و بنگاه بین المللی توسعه ایالات متحده به آنها اجازه نخواهد داد که به طور موثری استمرار دستاوردهای نظامیان ما را تضمین کنند."

بعضی از نمایندگان کنگره برای تصویب قطعنامه ای تلاش می کنند که از آقای اوباما می خواهد نظامیان این کشور را تا حداکثر پایان سال ۲۰۱۱ از افغانستان خارج کند.

این تلاش در حالی صورت می گیرد که صبر سیاستمداران و مردم در رابطه با ادامه جنگ افغانستان رو به کاهش است و فشار بر دولت آمریکا برای کاهش بودجه نیز افزایش یافته است.

ژنرال پترائوس در حالی در سنا صحبت می کرد که نظرسنجی تازه شبکه تلویزیونی ای بی سی و روزنامه واشنگتن پست نشان می دهد که ۶۴ درصد پاسخ دهندگان از حضور نظامی ده ساله ایالات متحده در افغانستان حمایت نمی کنند.

هفتاد و سه درصد پاسخ دهندگان هم گفته اند آمریکا باید بخش عمده ای از نظامیان خود را تا تابستان ۲۰۱۱ از افغانستان خارج کند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هفته پیش در افغانستان گفت کشورش می تواند از ماه ژوئیه خروج سربازانش از افغانستان را آغاز کند.

مطالب مرتبط