روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۵ حوت

روزنامه های چاپ امروز کابل بمبگذاری‌های اخیر در شهرهای مختلف افغانستان و درخواست شماری از اعضای مجلس سنا برای انحلال شورای عالی صلح را بررسی کرده اند.

چراغ نوشته که انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی افغانستان و درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای توقف عملیات نظامیان خارجی علیه طالبان، با "دهها سوال" به همراه است.

آقای کرزی اخیرا در همایشی در ولایت کنر در شرق افغانستان در اعتراض به کشته شدن نه کودک در اثر حمله هوایی ناتو در این ولایت درخواست توقف عملیات نیروهای آمریکایی و ناتو را مطرح کرد.

به نوشته چراغ، این در حالی است که حملات انتحاری طالبان به شهرهای مختلف افغانستان افزایش یافته و این گروه با چند حمله پی هم در ولایت شمالی قندوز، این ولایت را به "کوره آتش" تبدیل کرده است.

سرمقاله نویس چراغ تلاشهای اداره امنیت ملی افغانستان برای جلوگیری از وقوع حملات انتحاری را زیر سوال برده و نوشته که نهادهای اطلاعاتی کشور "ضعف های جدی" دارند و پرسیده که اگر این نهادها نتوانند برنامه های حملات انتحاری را کشف کنند، دیگر چه مصرفی دارند.

به نظر نویسنده، "مخالفت های بیرونی و بیم تعدادی از افراد و جریانهای مشکوک در داخل حاکمیت" باعث شده که در زمینه تقویت نهادهای اطلاعاتی افغانستان در چند سال اخیر سرمایه گذاری لازم صورت نگیرد.

چراغ سیاست های دولت افغانستان با واقعیت های جاری در کشور را "متناقض" خوانده و افزوده است که هنوز مشخص نیست که در آینده چه تعداد از مردم این کشور قربانی این سیاست ها خواهند شد.

هشت صبح درخواست شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان برای انحلال شورای عالی صلح را بررسی کرده و نوشته که این شورا برنامه روشنی ندارد و سر انجام لغو خواهد شد.

به باور این روزنامه، تشکیل این شورا خود "مایه شرمندگی" است و آقای کرزی کسانی را به عضویت این شورا منصوب کرده است که طالبان میانه خوبی با آنان ندارند. به نوشته هشت صبح، طالبان به تشکیل شورای عالی صلح "پاسخ مسلحانه" دادند.

این روزنامه افزوده که مردم صدای طالبان را در پاسخ به دعوت صلح شورای عالی صلح پس از تشکیل این شورا به طور مستمر از میان امواج انفجار و بمبگذاری انتحاری شنیده اند.

هشت در ادامه سرمقاله خود نوشته است که مسئولان امور با این همه "با لجاجت" خواستار آشتی با طالبان هستند و در این میان "شوراي صلح به صورت یک‌جانبه در صدد آشتی و مذاکره و سرانجام معامله با آنهاست."

نویسنده در بخشی از مطلب خود نوشته است: "آنچه را که برخی از سناتوان محترم مطرح کرده‌اند، در حقیقت خواست تمام مردم افغانستان است و می‌سزد که از آنان تقدیر شود."