نصب تلفن پیامگیر برای مبارزه با فساد در افغانستان

حبیب الله غالب حق نشر عکس b
Image caption حبیب الله غالب: "فساد در کشور ما موضوعی بسیار مهم و گسترده است."

وزیر عدلیه (دادگستری) افغانستان گفته که برای مبارزه با فساد اداری اقدام به نصب تلفن پیامگیر کرده تا شاکیان به طور مستقیم با او تماس بگیرند.

حبیب‌الله غالب، وزیر عدلیه افغانستان روز یکشنبه (۲۹ حوت/اسفند) در یک نشست خبری اعلام کرد که پس از این همه کسانی که از فساد اداری آسیب می بینند، می توانند روی این پیامگیر پیام بگذارند.

آقای غالب گفت: "فساد در کشور ما موضوعی بسیار مهم و گسترده است... در این راه باید گام های درست و استواری برداشته شود و مبارزه با این پدیده صورت بگیرد."

او افزود: "هر کسی از هر گوشه و کنار افغانستان اگر شکایتی از منسوبین و ادارات وزارت عدلیه داشته باشد، پیام خود را بدهد تا بر اساس آن ما بتوانیم آن را پیگیری کنیم."

حبیب‌الله غالب همچنین گفت که شماره این پیامگیری در اختیار همه شهروندان کشور قرار خواهد گرفت و آنها از این طریق شکایت های خود را به طور مستقیم با وزیر عدلیه در میان خواهند گذاشت.

آقای غالب در این نشست خبری گفت که او شخصا این پیامها را بررسی خواهد کرد.

پیش از این برخی نهادهای دیگر دولتی افغانستان هم شماره های ویژه ای را اعلام کرده بودند تا مردم با این شماره ها با نهادهای مربوط تماس بگیرند.

گفته می شود که اعلام شماره های ویژه در مورد مسائل امنیتی موثر بوده است.

اما در مورد مبارزه با فساد اداری هنوز مشخص نیست که اقدام تازه وزارت عدلیه افغانستان برای نصب تلفن پیامگیر تا چه حدی موثر خواهد بود.

پیش از این دولت افغانستان نهادهایی را برای مبارزه با فساد و بررسی شکایت ها در این زمینه ایجاد کرده است، اما به نظر می رسد که این نهادها هنوز نتوانسته اند گامهای موثری را در راستای کاهش فساد اداری بردارند.

حبیب‌الله غالب گفت که وزارت عدلیه در کنار اعلام شماره پیامگیر، اداره ویژه ای را برای نظارت بر برخورد ماموران دولتی با ارباب رجوع نیز تشکیل خواهد داد. آقای غالب گفت که ماموران این اداره بر برخورد ماموران دولتی به طور "غیررسمی" نظارت خواهند کرد و برای پیگیری آن به مقامهای تصمیم گیرنده گزارش خواهند داد.

به گفته او، این اداره جدا از اداره تفتیش (بازرسی) فعالیت خواهد کرد.

دولت افغانستان به دلیل موجودیت فساد در ادارات دولتی این کشور با انتقادهای شدید داخلی و بین المللی مواجه بوده است.

هفته گذشته مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفت که موجودیت فساد اداری در این کشور باعث کاهش علاقمندی جامعه بین المللی برای کمک به افغانستان شده است.