روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۹ حوت

روزنامه های چاپ کابل در روز آخر سال ۱۳۸۹ خورشیدی چگونگی برگزاری جشن نوروز در افغانستان را بررسی کرده اند.

روزنامه های دولتی و برخی از روزنامه های دیگر صفحات بیرونی خود را به نشانه نزدیک شدن به بهار و نوروز با رنگ سبز چاپ کرده اند.

روزنامه دولتی انیس سرمقاله خود را هم با رنگ سبز چاپ کرده و ابراز امیدواری کرده است که مردم افغانستان ثمر زحمات صلحجویانه خود را از باغ امید بچینند و دیگر هرگز گرد جنگ آنها را نیازارد.

اصلاح، دیگر روزنامه دولتی در سرمقاله خود با عنوان "سال نو و امیدهای نو" تاکید کرده که افغانان باید در سال نو خورشیدی به صدای یکدیگر گوش دهند و به نفرت، کینه و تعصب ها نقطه پایان بگذارند.

روزنامه دولتی هیواد از تدابیر ویژه امنیتی در آستانه برگزاری جشن نوروز خبر داده و نوشته است که نیروهای امنیتی در شهرهای افغانستان به حالت آماده باش درآمده اند.

هشت صبح نوروز را فرصتی برای "نوشدن، نوسازی و نواندیشی" دانسته و نوشته که برگزاری جشن نوروز در واقع با نو شدن سال "اظهار سپاس و ستایش از خالق آفرینش" است.

این روزنامه مخالفت طالبان با جشن نوروز را ناشی از "کوردلی و دشمنی آنها با نوگرایی" دانسته و افزوده است که "پاکستان نیم‌قرنه توسط لشکر واپسگرا و ماقبل تاریخی طالبان" بر مظاهر تاریخی و فرهنگی افغانستان یورش برد.

هشت صبح در ادامه افزوده است که گویی مردم افغانستان از قبل می دانستند که روزی طالبان و همفکران آنها نوروز را "تکفیر" خواهند کرد و برای همین مراسم نوروز را در آرامگاه منسوب به حضرت علی و با نام و یاد او برگزار می کرده اند.

حفیظ الله زکی در سرمقاله روزنامه افغانستان نوشته که "دشمنان" تلاش خواهند کرد که جشن نوروز را برهم بزنند، ولی این جشن امسال "باشکوه تر از گذشته" برگزار خواهد شد.

به باور نویسنده، طالبان خواهند کوشید تا در "مهمترین روزهای سال نو" توانایی عملیاتی خود را به نمایش بگذارند و از سویی دولت هم تلاش دارد که این روزها که مصادف با اعلام جزئیات انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به نیروهای افغان است، تدابیر ویژه امنیتی به اجرا گذاشته شود.

سردبیر روزنامه افغانستان همچنین افزوده است که طالبان برای به دست آوردن منافع سیاسی، هیچ محدودیتی برای عملیات نظامی و بمبگذاری های انتحاری قائل نیستند و حتی کوشیده اند که "از روی جنازه های مردم به کرسی قدرت برسند".

این روزنامه ابراز تاسف کرده است که در دو سال اخیر برخی حلقات "عامدانه" تلاش کرده اند که "جنایات ضدبشری مخالفان مسلح" را در هاله ای از ابهام قرار دهند و با متهم کردن خارجی ها راه را برای "تبرئه" مخالفان هموار کنند.

چراغ در مطلبی نوشته که نوروز در دوره های مختلف به طور رسمی از سوی دولت های این کشور جشن گرفته می شده است، ولی آنهایی که تلاش دارند با "عصبیت" و "ناآگاهی از ارزش فرهنگی و تاریخی" نوروز، میان مردم و نوروز فاصله بیندازند، موفق نخواهند شد.

به باور نویسنده چراغ، نوروز از حافظه زمان محو نخواهد شد و مردم افغانستان نوروز را با آغاز فصل بهار مانند همیشه جشن خواهند گرفت.

آرمان ملی با اشاره به این که "دشمنی با نوروز اندیشه طالبانی است"، نوشته که نوروز در افغانستان از قدیم جشن گرفته می شده است و حتی در زمان اشغال افغانستان از سوی ارتش شوروی سابق هم با شکوه تمام تجلیل می شد.

نویسنده مطلب نوشته که با ظهور طالبان در افغانستان اندیشه مقاومت در برابر نوروز به میان آغاز و مخالفت ها با برگزاری جشن نوروز تا مرز "خشونت" پیش رفت.

به باور نویسنده مطلب آرمان ملی، جشن گرفتن نوروز هیچ آسیبی به باورهای دینی مردم وارد نمی کند و آنهایی که چشم بصیرت خود را کور می کنند، تلاش دارند که قدرت خدا را در انقلاب طبیعت نادیده بگیرند.