آمریکا از بدرفتاری نیروهایش در افغانستان عذر خواهی کرد

وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه ای از آنچه بدرفتاری نیروهایش با غیر نظامیان در افغانستان خوانده شده عذر خواهی کرده است.

بیانیه پنتاگون بعد از آن منتشر شد که مجله آلمانی اشپیگل در شماره اخیرش عکسهایی از رفتار توهین آمیز نیروهای آمریکایی با کشته شدگان در افغانستان، چاپ کرد.

در بیانیه پنتاگون عکسهایی چاپ شده در مجله اشپیگل"نفرت انگیز" خوانده و تاکید شده است که از این عکسها علیه متهمان این پرونده در دادگاه نظامی استفاده خواهد شد.

یکی از عکسهای چاپ شده در اشپیگل دو سرباز آمریکایی را نشان می دهد که بر جنازه یک غیر نظامی زانو زده اند. یکی از این سربازان در حالی نشان داده شده است که سر جنازه را در حرکتی تمسخر آمیز بالا گرفته تا در عکس بیفتد.

مجله اشپیگل نوشته است این عکسها جزئی از هزاران تصویر و نوار ویدیوئی هستند که در نتیجه تحقیق، به دست آمده اند. به نوشته اشپیگل، این تحقیق بعد از طرح ادعاهایی مبنی بر اینکه سربازان یک واحد نیروهای آمریکایی در افغانستان، غیر نظامیان را برای سرگرمی خود هدف تیراندازی قرار داده اند، انجام شد.

مقام های آمریکایی می گویند سربازی که این عمل را انجام داده شناسایی شده است.

به گفته مقام های آمریکایی نام این سرباز جرمی مورلاک است و یکی از پنج سربازی است که اوایل امسال به کشتن سه غیر نظامی افغان متهم شده بودند.

انتظار می رود محاکمه مورلاک چهارشنبه این هفته از سر گرفته شود.

سفارت آمریکا در برلین نیز با انتشار اعلامیه ای این عمل سربازان آمریکایی در افغانستان را "منزجرکننده و مغایر معیارها و ارزشهای ارتش آمریکا" خوانده است.

در همین حال یک عضو شورای امنیت ملی افغانستان که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت، موضع دولت افغانستان در این مورد بسیار روشن است و آن اینکه کشتار غیر نظامیان افغان باید متوقف شود.

این مقام افغان تاکید کرد که کشتن افراد غیر نظامی برای رئیس جمهور کرزی و مردم افغانستان اصلا قابل قبول نیست.

در سال ٢٠١٠ میلادی بیش از ٢ هزار و ٧٠٠ غیر نظامی در افغانستان کشته شدند که براساس آمار سازمان ملل متحد ١٥ درصد افزایش را نسبت به سال ٢٠٠٩ نشان می دهد.

گزارش سازمان ملل همچنین نشان می دهد که مسئول ٧٥ درصد کشتار غیر نظامیان، شورشیان مخالف دولت بوده اند و ٢٥ درصد دیگر توسط نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و نیروهای ارتش این کشور کشته شده اند.

اخیرا ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان نیز از کشته شدن دست کم ٩ کودک بر اثر بمباران جنگنده های ناتو در شرق افغانستان رسما از حامد کرزی عذر خواهی کرد اما آقای کرزی گفت این عذر خواهی کافی نیست و چنین اقداماتی باید فورا متوقف شوند.

گزارش مجله اشپیگل از بد رفتاری نیروهای آمریکایی با کشته شدگان در افغانستان یک روز قبل از آن منتشر می شود که قرار است آقای کرزی آغاز برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت از سریازان ناتو به نیروهای افغان را رسما اعلام کند.

امروز کریم خلیل معاون دوم آقای کرزی در مراسم نوروزی در مزار شریف در شمال افغانستان گفت، برنامه انتقال مسئولیت در صورتی می تواند موفقیت آمیز باشد که، برنامه صلح با مخالفان دولت با جدیت پیگیری شود.