اداره امنیت ملی افغانستان هفده زندانی را آزاد کرد

زندانی افغان (عکس آرشیوی)
Image caption دولت افغانستان تلاش دارد تا به نشانه حسن نیت در آشتی با گروه طالبان، زندانیان وابسته به این گروه را آزاد کند

مقام های اداره امنیت ملی افغانستان گفته اند ۱۷ زندانی را که گمان می رود شورشی باشند، "براساس تصمیم های صلح جویانه جمهوری اسلامی افغانستان" آزاد کرده اند.

این اداره درباره وابستگی سیاسی این افراد توضیحی نداده، اما در اعلامیه ای نوشته است که آنها در بازداشتگاه اداره امنیت ملی زندانی بودند.

در این بازداشتگاه معمولا بازداشتی هایی که به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" بازداشت شده اند، نگهداری می شوند. در حال حاضر شماری از زندانیان وابسته به گروه های شورشی هم در همین بازداشتگاه نگهداری می شوند.

در اعلامیه اداره امنیت ملی آمده است، در مراسمی که به مناسبت آزادی این ۱۷ تن در اداره امنیت ملی برگزار شده بود، مولوی قیام‌الدین کشاف، عضو و سخنگوی شورای عالی صلح در باره "اهداف صلح جویانه" این شورا سخنرانی کرد.

بر اساس این اعلامیه، آقای کشاف در سخنان خود گفته است که "تمام افغانها باید از خشونت و مخالفت دست برداشته و به روند صلح بپیوندند".

اداره امنیت ملی همچنین گفته است که افراد آزاد شده نسبت به "سیاست ها و برنامه های صلح جویانه جمهوری اسلامی افغانستان اظهار خرسندی" کرده و قول داده اند که "در روشنایی تصمیم های شورای عالی صلح" در بازسازی کشور سهم خواهند گرفت.

هنوز مشخص نیست که افراد آزاد شده به چه اتهام هایی بازداشت شده بودند.

در گذشته امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان انتقاد کرده بود که در مورد محاکمه بازداشتی های شورشی در کشور سهل انگاری صورت می گیرد.

آقای صالح بارها گفته بود که ماموران اداره ملی شورشیان و بمبگذاران انتحاری را بازداشت می کنند، اما آنها محاکمه نمی شوند و در عوض آزاد می شوند.

به گفته او، یکی از دلائل عدم کاهش موارد بمبگذاری انتحاری در کشور عدم محاکمه و مجازات کسانی است که به اتهام بمبگذاری بازداشت و سپس آزاد می شوند.

اما مقامهای قضائی و دیگر مقامهای ارشد دولت افغانستان در باره سخنان آقای صالح اظهار نظر نکرده اند.

سال گذشته خورشیدی جرگه مشورتی صلح به دولت افغانستان پیشنهاد کرد که زندانیان وابسته به گروه های شورشی برای ابراز "حسن نیت" در مصالحه با شورشیان آزاد شوند.

بر اساس این پیشنهاد دهها بازداشتی شورشی از زندان‌های داخل افغانستان آزاد شدند و اخیرا شورای عالی صلح تلاش هایی را به راه انداخته است تا شماری از زندانیان وابسته به گروه طالبان از بازداشتگاه گوانتانامو هم آزاد شوند.