کرزی از طالبان خواست مدارس را به آتش نکشند

حامد کرزی
Image caption حامد کرزی: "سوختاندن مکتب دشمنی با ملت افغانستان است و دشمنی با دین اسلام است."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از طالبان خواسته است که دیگر مدارس را به آتش نکشند.

روز چهارشنبه، ۳ حمل/فروردین، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز سال نو تحصیلی در کشور گفت که طالبان و آنهایی که به هر دلیلی دست به مخالفت مسلحانه زده اند، از آتش زدن مدارس دست بردارند.

آقای کرزی گفت: " به طالب های ما و آنهایی که به هر دلیلی مخالف هستند و جنگ می کنند علیه کشور خود، بگو از جنگت نمی ترسیم، از تفنگ و بمب هم نمی ترسیم، هر کسی که برایت می دهد، بیا. ولی مکتب بچه‌ات را نسوزان، مکتب دخترت را نسوزان. این مکتبی را که تو می سوزانی، مکتب اولادت است."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "آینده این ملت، آینده این ملت فقیر و بیچاره و درد دیده و ظلم کشیده را - حالا که موقعی پیدا کرده برای درس و تعلیم - خراب نکن. سوختاندن مکتب دشمنی با ملت افغانستان است و دشمنی با دین اسلام است."

مقامهای دولتی افغانستان گفته اند که صدها هزار دانش آموز به دلیل ناامنی و به آتش کشیده شدن مدارس در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان از آموزش محروم مانده اند.

حامد کرزی در ادامه سخنان خود گفت که طالبان نباید با به آتش کشیدن مدارس باعث ادامه حضور نظامیان خارجی در کشور شوند.

به گفته او، اگر طالبان به این کار ادامه دهند، این امر به معنای آن است که "رفیق" خارجی ها هستند و به این ترتیب به آنها پیام می دهند که در افغانستان بمانند.

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود مدارس و نهادهای آموزشی خصوصی را هم به شدت مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد که مسئولان این مدارس نباید برای به دست آوردن پول، فرزندان مردم را "فریب" دهند.

Image caption آقای کرزی گفت که طالبان نباید با آتش زدن مدارس مانع پیشرفت افغانستان شوند.

او گفت: "امروز در کشور ما موسسات خصوصی تعلیمی و مکاتب در هر کوچه باز شده است و اکثرا با کیفیت خراب."

آقای کرزی خطاب به مسئولان این مدارس گفت: "افراد و اشخاصی که این موسسات خصوصی تعلیمی را باز کرده اید! برای زندگی و درآمد خود برادران! یک راه دیگر پیدا کنید. فرزندان وطن را فریب ندهید با این شهادتنامه های (گواهینامه های) دروغین".

رئیس جمهوری از وزیر آموزش و پرورش و سرپرست وزارت تحصیلات عالی خواست که مسئولان این موسسات را مورد بررسی جدی قرار دهند تا وقت فرزندان مردم در این موسسات به گفته او "ضایع" نشود.

حامد کرزی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که بهبود کیفیت آموزش در مدارس دولتی هم نیازمند کار و سرمایه گذاری زیادی است.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که آموزش و پرورش در این کشور از لحاظ کمیت تا حدودی توسعه یافته است، ولی تاکید کرد که باید برای بهبود کیفیت آن تلاش بیشتری به خرج داد.

آقای کرزی افزود که کیفیت آموزش در مدارس و دانشگاهها و همچنین سطح دانش آموزگاران باید "به هر قیمتی" بهبود یابد.

در چند سال اخیر علی رغم اختصاص بخش قابل توجهی از بودجه دولت افغانستان به بخش آموزش و پرورش، در مورد کیفیت آموزش در مدارس دولتی این کشور انتقادهای زیادی مطرح شده اشت.

آقای کرزی همچنین گفت با اینکه در چند سال اخیر زمینه تحصیل برای میلیون ها دانش آموز در افغانستان فراهم شده، ولی هنوز هم چهار و نیم میلیون دختر و پسر در این کشور از آموزش محروم هستند.

در مراسم روز چهارشنبه، فاروق وردک، وزیر معارف (آموزش و پرورش) افغانستان گفت که در ۹ سال گذشته آموزش و پرورش در این کشور پیشرفت های زیادی داشته است.

آقای وردک گفت: "نظام معارف کشور در جریان نه سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و به طور روز افزودن رو به توسعه، بهبود، فراگیر شدن و پاسخگو شدن به مقتضیات زمان می باشد".

آقای وردک گفت که در حال حاضر هشت میلیون و سیصد هزار دانش آموز در ۱۴ هزار مدرسه در سراسر افغانستان مشغول آموزش هستند و شمار آموزگاران در مدارس دولتی را یکصد و نود هزار تن اعلام کرد.

به گفته او، ۳۹ درصد از دانش آموزان را دختران و ۳۲ درصد از آموزگاران را زنان تشکیل می دهند.

حضور دختران و زنان در مدارس کشور یکی از دستاوردهای عمده افغانستان در ده سال اخیر شمرده می شود.

طالبان در پنج سال حاکمیت خود در این کشور آموزش و پرورش را برای دختران و زنان ممنوع کرده بودند.