سال نو و بهار نو در مجله فرهنگی این هفته

در مجله این هفته فرهاد دریا از آهنگ جدیدش می گفت و بخشی از آن را هم ارسال کرده بود که پخش کردیم و در نسخه صوتی آن در همین صفحه می توانید بشنوید.

همه ساله وقتی نوروز از راه می رسد، حس آشنایی نیز دوباره به سراغ همه ی ما می آید که از خود بپرسیم در سال گذشته چه کرده ایم؟ شاید کمتر کسی از آنچه در گذشته کرده است خیلی راضی باشد و همه سعی می کنند در آینده بهتر از آن باشند که در گذشته بودند.

اما سالی که در پیش است چگونه سالی خواهد بود؟ ممکن است در برنامه های دیگر بی بی سی اهل نظر در این باره چیزهای دیگری بگویند اما فرهاد دریا آواز خوان و سفیر صلح سازمان ملل برای افغانستان که می گوید در سال گذشته در تلاش برای زدودن کینه ها از سینه ها و کاشتن گل لبخند بر لبها کنسرت هایی در چند ولایت از جمله هلمند برپا کرد، سال آینده را سال وزیدن بوی خوش صلح بر مشام هم میهنانش می داند.

وحید قاسمی پژوهشگر موسیقی که خود آوازخوان و آهنگساز نیز است پژوهش هایش در باره ی اصالت موسیقی در بدخشان و تخار را تمام کرده و اکنون مشغول گردآوری نمونه هایی از موسیقی بومی هرات و بادغیس است.

او نمونه ای از موسیقی هرات را ارسال کرده بود و می گفت شیوه بادغیس در موسیقی شیوه ای کاملا متفاوت است.

اوضاع متغیر در افغانستان حفظ میراث های فرهنگی را به امری دشوار بدل کرده است. وحید قاسمی که خود آوازخوان و آهنگساز است ماه ها سرگرم تحقیق در موسیقی بدخشان و تخار بود تا آنچه را که هم اکنون وجود دارد ثبت کند.

روز های اول سال نو خورشیدی در لندن و دیگر شهرهای مهم اروپا و امریکا روزهای برگزاری جشن نوروزی در میان همه ی ملت هایی بود که نوروز را از مراسم ملی خود می شمارند.

افغان های ساکن در لندن و دیگر شهرهای بریتانیا نیز آغاز سال نو را با برپا کردن مراسم نوروزی جشن گرفتند.

اما گروه کوچکی از محصلان افغان در دانشگاه میتروپولیتن لندن، در گوشه ای از دانشگاه خود میز نوروزی آراستند و در آن غذاهای نوروزی چیدند.

همچنین آنگونه که نسخه صوتی مجله خواهید شنید، جمعی از فعالان افغان مقیم یونان سعی دارند تصویر ارائه شده از فرهنگ و مردم کشورشان در جامعه ی یونان را تغییر بدهند.

پناه جویان افغان یونان را به عنوان دروازه ی اروپا در نظر می گرفته اند و آن کشور گذرگاه گروه های پناه جویی بود که راه کشورهایی در غرب و شمال اروپا را در پیش داشتند.

اما در سال های اخیر خیلی از پناه جویان که در یونان اقامت اختیار کرده اند، در آنجا به تحصیل در رشته های مختلف از جمله هنر روی آورده اند. همکار ما اسدالله شفایی چند روزی در آتن پایتخت یونان بود. او برداشت هایش در این باره را شرح می داد.

مطالب مرتبط