پاکستان از روند انتقال مسئولیت امنیتی در افغانستان استقبال کرد

پرچم های افغانستان و پاکستان
Image caption دولت افغانستان همواره بر حمایت "صادقانه" پاکستان از مبارزه با تروریسم تاکید نهاده است.

دولت پاکستان اعلام کرده است که از روند انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای بین المللی به دولت افغانستان حمایت می‌کند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، روز دوم حمل/فروردین اعلام کرد که مسئولیت کامل حفظ امنیت در ولایت های کابل (به استثنای سروبی)، پنجشیر و بامیان و شهرهای مزارشریف، هرات، مهتر لام به نیروهای داخلی واگذار خواهد شد.

روند واگذاری مسئولیت تامین امنیت در این مناطق از ماه سرطان/تیر آغاز می شود.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اظهارات رئیس جمهوری افغانستان را مهم خوانده و گفته است که پاکستان به اجرایی شدن این روند کمک خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در این سخنران با تاکید ویژه ای از پاکستان خواست که از آشتی با طالبان در افغانستان حمایت کند.

آقای کرزی گفت: "من از همسایگان افغانستان، به خصوص از مقامهای جمهوری اسلامی پاکستان دعوت می کنم از صلح و آشتی در افغانستان حمایت قاطعانه و صمیمانه کنند."

آقای کرزی در بخشی از سخنان خود گفت: "خنثی ساختن توطئه های آنانی که می خواهند مانع صلح شوند، از ما صبوری، شکیبایی و استقامت بیش از اندازه می خواهد. ما می دانیم که برخی ها هنوز هم می خواهند از تروریسم به عنوان ابزار مداخله و سلطه استفاده کنند."

Image caption تا سه ماه دیگر روند انتقال مسئولیت امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی آغاز می شود.

رئیس جمهوری افغانستان ضمن تاکید بر اینکه افغانستان تهدیدی برای کشورهای منطقه نیست، گفت آنهایی که می خواهند مشکلات خود را خود در منطقه حل کنند و "کشورهای فرامنطقه ای در اینجا حضور نداشته باشند"، باید از روند صلح در افغانستان "با صداقت" حمایت و با تروریسم مبارزه کنند.

قرار است روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نظامیان تحت فرمان ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی تکمیل شود.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار ما در اسلام‌آباد می‌گوید هرچند دولت پاکستان برای کمک به این روند ابراز همکاری کرده، اما تردیدهای جدی در مورد اراده نهادهای موثر این کشور در کمک به افغانستان وجود دارد.

به گفته خبرنگار ما حتی در خود پاکستان این باور وجود دارد که وزارت خارجه پاکستان نقش تعیین کننده ای در سیاستگذاری در قبال افغانستان ندارد و این کار ارتش نیرومند این کشور است.

با این حال همکاری پاکستان در این زمینه برای دولت افغانستان حیاتی شمرده می‌شود.