ملکه دانمارک، افغانستان را ترک کرد

مارگرت دوم حق نشر عکس AP
Image caption مارگرت دوم ملکه دانمارک دو روز را درکنار سربازانش در ولایت نا آرام هلمند سپری کرد

مارگریت دوم، ملکه دانمارک، پس از سفر دو روزه به ولایت هلمند در جنوب افغانستان، این کشور را ترک کرد.

خبر سفر او به افغانستان به دلایل امنیتی پس از خارج شدن او از این کشور رسما اعلام شد.

ملکه دانمارک روز چهارشنبه ٢٣ مارس در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شده بود و دو روز را در کنار سربازانش در ولایت نا آرام هلمند سپری کرد.

دانمارک ٧٥٠ سرباز در افغانستان دارد که بیشتر آنها در ولایت هلمند و شماری هم در کابل مستقر هستند.

ماموریت نظامی دانمارک در سال ٢٠٠٣ در افغانستان آغاز شد و از آن زمان تاکنون ٤٠ سرباز دانمارکی در افغانستان کشته شده است.

این نخستین سفر ملکه دانمارک به افغانستان است، که هدف اصلی آن دیدار با سربازان دانمارکی و تقدیر از آنها برای اجرای یک ماموریت دشوار بوده است.

یک مقام دولت افغانستان که نخواست از او نامی برده شود گفت ملکه مارگریت دوم در این سفر با مقام های افغان دیدار رسمی نداشته و به کابل پایتخت نرفته است.

در اطلاعیه ای که از طرف وزارت دفاع دانمارک به رسانه ها فرستاده شده آمده است که ملکه دانمارک ماموریت سربازانش در افغانستان را ماموریتی دشوار و مایه افتخار برای خود و کشورش خواند و یک بار دیگر به حمایت خود از این ماموریت تاکید کرد.

براساس اطلاعیه وزارت دفاع دانمارک، وزیر دفاع این کشور نیز در این سفر، ملکه مارگریت دوم را همراهی کرده است.

سفر ملکه دانمارک به افغانستان درحالی انجام می شود که رئیس جمهور کرزی سه روز پیش، زمان آغاز روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان را اعلام کرد. در این میان نیروهای دانمارکی هم ، تا پایان امسال، مسئولیت های امنیتی خود را به صورت تدریجی به نیروهای افغان واگذار می کنند. وزیر دفاع دانمارک که ملکه را در این سفر همراهی می کرد، گفته است، بازدیدشان به افغانستان کمک کرد تا آنها در مورد ظرفیت نیروهای افغان بیشتر بدانند.

براساس سندی که در سال ٢٠٠٢ از سوی افغانستان با متحدان بین المللی اش امضا شده است، مقام های نظامی کشورهایی که در افغانستان نیرو دارند در صورت لزوم می توانند بدون ویزا و با هماهنگی قبلی با مقام های افغان به افغانستان سفر کنند.

مارگریت دوم ملکه دانمارک، فرمانده کل نیروهای این کشور نیز هست و بنابراین مقام نظامی نیز دارد.

به نظر می رسد که او در چارچوب یک ماموریت نظامی صرفا به منظور دیدار سربازانش در افغانستان به آنجا سفر کرده و برنامه ای برای دیدارهای دیپلماتیک از قبل در نظر نبوده است.

مطالب مرتبط