روزنامه های کابل: شنبه، ۶ حمل

روزنامه های چاپ امروز کابل سخنان اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره انتقال مسئولیت تامین امنیت از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی افغانستان را مورد بررسی قرار داده اند.

هشت صبح اظهارات اخیر آقای کرزی در باره ستیزه جویان طالبان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته که این گونه اظهار نظرها ارزش جهاد و مقاومت را زیر سوال می برد و "تضرع عاجزانه در برابر دشمن مسلح چنانچه در این همه سال بیهوده بوده، حالا هم بیهوده است".

اخیرا آقای کرزی ضمن اعلام زمان آغاز روند انتقال مسئولیت تامین امنیت از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی افغانستان، گفت که همه آنهایی که سلاح به دست گرفته و علیه کشور خود می جنگند، تروریست و وابسته به نهادهای اطلاعاتی بیگانه نیستند.

به نظر سرمقاله نویش این روزنامه، این که گفته شود همه آنهایی که بر ضد کشور خود می جنگند تروریست نیستند و آلت دست بیگانه هم نیستند و بر اثر بی عدالتی ماموران دولت ناراضی شده اند، در واقع "دفاع از جواسیس و عوامل بیگانه است".

هشت صبح همچنین نوشته که درخواست آقای کرزی از پاکستان برای حمایت قاطعانه و صمیمانه از روند آشتی با طالبان، "خوش خیالی است" و جز خود را فریب دادن دیگر حاصلی به بار نمی آورد. به نظر نویسنده، پاکستان از این روند حمایت قاطعانه و صمیمانه نخواهد کرد.

این روزنامه همچنین افزوده که تنها داشتن نیت نیک در تاریخ مورد قضاوت قرار نمی گیرد، همچنان که ممکن است هیتلر، موسولینی، استالین و تره کی و امین هم نیت نیک داشته اند، اما تاریخ هیچگاه بر نیت های اشخاص استوار نیست، بلکه عمل آنها مورد قضاوت قرار می گیرد.

روزنامه افغانستان برنامه دولت افغانستان برای آشتی با طالبان را "جاده یک طرفه" خوانده و نوشته که دولت این برنامه را "با شتاب هر چه تمام" دنبال می کند و شورای عالی صلح زندانیان شورشی را از زندان آزاد می کند و در پی حذف نامهای رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل است.

به نظر روزنامه، شورای عالی صلح با دادن وعده امتیازاتی از قبیل "زمین، پول و شغل و منصب" تلاش دارد شورشیان را برای مصالحه راضی کند. به باور روزنامه، آزاد کردن هفده زندانی که گمان می رود شورشی باشند، در همین راستا صورت گرفته است.

سردبیر روزنامه افغانستان افزوده که از محاکمه و مجازات بمبگذارانی که در پی انفجارهای خونین انتحاری دستگیر شده اند، خبری نیست و پرونده های آنها در واقع پیش از رسیدن به دادگاه "مختومه" اعلام می شود و آنها با "فرمانهای ویژه" آزادی می شوند.

این روزنامه در ادامه نوشته که اخیرا "اصطلاحات ویژه ای" وارد ادبیات سیاسی کشور می شود تا به طور مستقیم و غیرمستقیم گروه طالبان "تبرئه" شوند، به نظر نویسنده "جاده یک طرفه صلح" به جایی نخواهد رسید و بدنه اصلی طالبان "وابسته سیاست های بیگانه" است و به روند صلح نخواهد پیوست.

چراغ روند انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی افغانستان را "اقدامی نمادین" خوانده و نوشته که آمریکا خواستار ایجاد ارتشی قوی و مجهز در افغانستان نیست. به نظر نویسنده، آمریکایی ها قصد ندارند که به زودی از افغانستان خارج شوند.

این روزنامه نوشته که علی رغم تاکید صریح و قاطع حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره اجرایی شدن روند انتقال تا سال ۲۰۱۴ میلادی، رویدادهایی که این روزها در کابل اتفاق می افتد، "حکایت از راز دیگری دارد".

به نظر نویسنده چراغ، این رویدادها نشان از آن دارد که آمریکایی ها نه تنها قصد خروج از افغانستان را ندارند، بلکه "تصمیم قاطع" دارند که برای "حضور درازمدت خود" در افغانستان "زمینه سازی" کنند.

چراغ افزایش حملات و بمبگذاری های طالبان در هفته های اخیر در مناطق مختلف افغانستان و اظهار نظرهای "کارشناسان سیاسی و نظامی" در باره "قبل از وقت بودن" خروج نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۱۴ را بخشی از این رویدادها دانسته است.

روزنامه دولتی انیس نوشته که افغانستان با آمریکا پس از سال ۲۰۱۴، "تا سالهای طولانی رابطه کاری" خواهد داشت و این رابطه بر اساس منافع هر دو کشور و مبتنی بر "پیمان استراتژیک" خواهد بود.

این روزنامه افزوده که ادامه دوستی با آمریکا یکی از "ارکان مهم سیاست خارجی افغانستان" است. انیس همچنین نوشته که بر اساس پیمان استراتژیک با آمریکا و ناتو، افغانستان می تواند به رشد اقتصادی و بهبود امنیت در کشور رسیدگی کند.

انیس در ادامه تاکید کرده است که از همکاری درازمدت با ناتو و آمریکا باید برای حفظ دستاوردهای ده سال گذشته استفاده شود و این همکاری برای افغانستان "بسیار با اهمیت است".