اداره امنیت افغانستان: یک درصد ضعف داریم و ۹۹ درصد موفقیم

لطف الله مشعل حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای مشعل گفت که گروه طالبان و شبکه حقانی در عقب حملات مسلحانه در جنوب و شرق کشور قرار دارند.

اداره امنیت ملی افغانستان گفته که در روزهای اخیر ۹۰ درصد از حملات تروریستی را کشف و خنثی و شماری از متهمان را بازداشت کرده است.

لطف الله مشعل، سخنگوی این اداره روز یکشنبه، ۷ حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت که یکی از افراد بازداشت شده تحت عنوان خبرنگار فعالیت داشته است.

آقای مشعل گفت: "۹۱ درصد از تمام حملات، برنامه ها و فعالیت های تروریستی در افغانستان توسط نیروهای امنیت ملی قبل از وقوع خنثی می شود. در این کار پلیس هم نقش دارد و اردو (ارتش) هم نقش دارد، ولی اطلاعات از (اداره) امنیت می آید."

او افزود: "از ۹ درصد (حملات تروریستی) که صورت می گیرد، در هفت درصد عاملان و سازمان دهندگانش پیدا می شود. یک درصد (عاملان) پیدا نمی شوند. ما یک درصد ضعف داریم و ۹۹ درصد موفق هستیم."

آقای مشعل همچنین گفت که ماموران اداره امنیت ملی در روزهای اخیر یک گروه تروریستی هفت نفری را که چهار برادر هم شامل این گروه هستند، باز داشت کرده اند.

به گفته او، سه تن از این چهار برادر کمتر از بیست سال سن دارند و خود را برای حملات انتحاری آماه کرده بودند و برادر چهارم که بزرگتر آنها است، رهبری این گروه هفت نفری را به عهده داشته است.

سخنگوی اداره امنیت ملی افزود که این گروه قصد داشتند بمب‌هایی را که با خود داشتند، در جشن نوروز و در میان مردم در تفریحگاهها منفجر کنند.

آقای مشعل در بخشی از سخنان خود گفت که یک فرد دیگر که در شرق افغانستان به اتهام فعالیت های تروریستی بازداشت شده، در ولایت ننگرهار به عنوان "خبرنگار" با دو شبکه خبری کار می کرده است.

به گفته سخنگوی اداره امنیت ملی، این فرد اعتراف کرده است که در شماری از بمبگذاری ها و انفجارها دست داشته است.

آقای مشعل گفت: "این فرد بدبختانه نویسنده و شاعر هم هست و در مطبوعات کار کرده است. بیست ساله است و باشنده فعلی کمپ (اردوگاه) "شمشتو" در پاکستان است. تروریستی بوده که تحت نام ژورنالیست و خبرنگار در ننگرهار مشغول فعالیت های تروریستی بوده است."

او تاکید کرد: " اعترافاتش را در سی دی ها ضبط کرده ایم، بشنوید و ببنید."

آقای مشعل گفت که این فرد در چندین مورد بمبگذاری در ولایت ننگرهار دست داشته و در یک مورد هم حمله مسلحانه به ماموران اداره امنیت ملی را سازماندهی کرده است.

به گفته آقای مشعل، این فرد از جریان حمله انتحاری یک گروه شش نفری به فرودگاه شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار در سال گذشته خورشیدی فیلم گرفته است.

آقای مشعل افزود که در حال حاضر شبکه حقانی و دو شبکه دیگر با عنوان شورای پیشاور و شورای کویته، که مربوط به گروه طالبان هستند، پشت سر فعالیت های مسلحانه علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی هستند.

سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان همچنین گفت که این سه شبکه در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان تلاش دارند که نیروهای داخلی و خارجی را به چالش بکشند.