آغاز عملیات گسترده علیه طالبان در مرزهای جنوبی افغانستان

جوزف بلاتز، سخنگوی ناتو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال بلاتز هدف عملیات جاری را جلوگیری از تردد طالبان در دو سوی مرز افغانستان و پاکستان عنوان کرد.

نیروهای تحت فرمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان از آغاز عملیات نظامی مشترک با نیروهای افغان، علیه شورشیان در مناطق مرزی در جنوب این کشور خبر داده اند.

ژنرال جوزف بلاتز، سخنگوی ناتو در کابل روز دوشنبه، ۸ حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت که این عملیات همزمان با آغاز حملات بهاری شورشیان به راه انداخته شده است.

آقای بلاتز هدف از اجرای این عملیات را جلوگیری از ورود و خروج محموله های اسلحه و مواد مخدر و همچنین ستیزه جویان طالبان در دو سوی مرز مشترک افغانستان و پاکستان عنوان کرد.

سخنگوی ناتو گفت: "ما آماده عملیات در طول مرز ولایت هلمند با پاکستان هستیم. این عملیات تازیانه ۲ نام دارد. هدف این عملیات جلوگیری از انتقال مواد مخدر و اسلحه و تردد جنگجویان بین پاکستان و افغانستان است."

او در بخشی از سخنان خود تاکید کرد: "این عملیات برای از بین بردن راههای تدارکاتی شورشیان بسیار مهم است."

Image caption ناتو گفته که در عملیات جاری تدابیر ویژه ای را برای کاهش تلفات غیرنظامیان در نظر گرفته است.

ژنرال بلاتز افزود که در این عملیات تهاجمی نیروهای بین المللی و افغان به طور مشترک شورشیان را در مرزهای جنوبی افغانستان مورد حمله قرار خواهند داد.

او نقش نیروهای افغان را در این عملیات "برجسته تر از نقش نیروهای بین المللی" توصیف کرد و گفت آنها تلاش دارند نوار مرزی بین افغانستان و پاکستان را بر روی تردد شورشیان ببندند.

سخنگوی نیروهای ناتو پیشبینی کرد که ممکن است شورشیان حملات خود را در ماه های آینده و همزمان با فصل برداشت محصولات کشت خشخاش آغاز کنند.

او افزود که نیروهای افغان و بین المللی خود را آماده رویارویی با این حملات می کنند و تلاش دارند تا منطقه عملیات را تغییر دهند و شورشیان را با وضعیتی متفاوت با سال گذشته درگیر سازند. سخنگوی نیروهای بین المللی در افغانستان همچنین گفت که ناتو تدابیری را بر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان روی دست گرفته است.

Image caption سخنگوی ناتو گفت که ممکن است طالبان حملات خود را در زمان برداشت محصولات خشخاش آغاز کنند.

ژنرال بلاتز گفت: "سه حوزه بزرگی که روی آن کار می کنیم عبارتند از: آموزش سربازان مان، بررسی دایمی دستورالعمل‌های تاکتیکی و طرزالعمل‌های مان، مثلا طرزالعمل‌های مربوط به درگیری با شورشیان در محلات و روستاها و سوم اینکه نباید فراموش کنیم که در بعضی از این حوادث تراژیک، سربازان و پرسنل دخیل در این قضایا تحت تعقیب قرار گرفته و محاکمه شده اند."

سخنگوی ناتو این سخنان را در حالی گفته که اخیرا افغانستان شاهد افزایش تلفات افراد غیرنظامی بوده است.

مسئولیت بخشی از این تلفات به نیروهای بین المللی نسبت داده شده است، اما مقامات افغان و بین المللی گفته اند که طالبان مسئول کشتار بخش اعظم غیرنظامیان بوده اند.

یک گزارش سازمان ملل ۷۵ درصد از تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۰ میلادی را به طالبان و بقیه تلفات این غیرنظامیان را به نیروهای بین المللی، افغان و افراد ناشناس نسبت داده است.