مرور رویدادهای سینمایی سال در افغانستان

برگزاری دومین فستیوال فیلمهای افغانی در استکهلم را از مهمترین رویدادهای سینمایی سال افغانستان می توان شمرد
Image caption برگزاری دومین فستیوال فیلمهای افغانی در استکلهم را از مهمترین رویدادهای سینمایی سال افغانستان می توان شمرد

در آخرین شماره مجله فرهنگی سال 1389 خورشیدی، رویدادهای سینمایی افغانستان در سال گذشته را مرور کرده ایم و از اقدامی تازه برای حفظ موسیقی سنتی و فولکلور خواهیم گفت.

برگزاری جشنواره های فیلم افغانستان در خارج از کشور، تولید شماری از فیلمهای داستانی و معرفی یکی دو فیلم از کارگردانان افغان به جشنواره های بین المللی از مهمترین رویدادهای هنری مربوط به افغانستان در سال 1389 خورشیدی به شمار می رود. در شماره گذشته مجله فرهنگی هفته، به بهانه پایان سال خورشیدی، مروری داشتیم بر رویدادهای مهم فرهنگی در عرصه نشر کتاب و مطبوعات. این هفته و در روزهای پایانی سال خواهیم دید که فیلمسازان افغانستان چگونه سالی را پشت سر گذاشته اند.

سه تن از اهالی سینمای افغانستان در این مجله مهمان برنامه بودند. عبدالملک شفیعی کارگردان و فیلمساز که مشغول کار روی تازه ترین مستند خود در مزارشریف بود، صحرا کریمی که دکترای خود را در عرصه فیلمهای داستانی از کشور چک کرده دریافت کرده و همایون مروت کارگردان وسازنده فیلم سینمایی سیبی از بهشت و از برگزار کنندگاه دومین جشنواره فیلمهای افغانی در سویدن.

عبدالملک شفیعی می گوید، کار تولید فیلم همچنان در این سال ادامه داشته، اما کار قابل توجه چندانی در عرصه سینما که بتواند توجه مخاطبان خاصی را جلب کند و یا به محافل سینمایی جهان راه یابد در داخل افغانستان تولید نشده است. به گفته وی، عدم برگزاری جشنواره فیلم در کابل در سال 1389 از بزرگترین کمبودها در عرصه سینمای افغانستان در این سال بوده، اگرچه جشنواره استکهلم تا حدودی این کمبود را بر طرف کرده است. با این وصف به نظر آقای شفیعی به لحاظ کیفی سینمای افغانستان وارد یک مرحله حرفه ای شده و سعی دارد فراتر از مخاطب داخلی برای مخاطبان خارجی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

به گفته صحرا کریمی حدود ده تا 15 فیلم مستند یا کوتاه توسط فیلمسازان جوان تولید شده، اما کارهای با کیفیت که چه از نظر فرم یا محتوا دارای ارزشهای بالایی باشد، به طور کلی در افغانستان چندان تولید نشده است. خانم کریمی می گوید که فیلم افغانی باید در قدم اول برای بیننده افغانی ساخته شود و در قدم بعدی باید مخاطبان خارجی مورد توجه قرار گیرند، و متأسفانه سینمای افغانستان هنوز راه خود را پیدا نکرده است.

همایون مروت در همین حال حضور چند فیلم از سینماگران افغان در جشنواره های بین الملی از جمله شهاده و سیبی از بهشت و برگزاری دومین جشنواره فیلمهای افغانی در سویدن را از مهمترین رویدادهای سینمایی مربوط به افغانستان می داند. آقای مروت می گوید که باید نگاه خوش بینانه تری به جریان تولید سینمایی از سوی فیلمسازان افغانستان انداخت و دستاوردها در این عرصه نباید مورد بی توجهی قرار گیرد.

در پایان این مجله به یک رویداد در عرصه موسیقی پرداخته ایم: شماری از هنرمندان در غرب افغانستان یک گروه موسیقی محلی به نام جام هرات ایجاد کرده اند. هدف از این اقدام، حفظ موسیقی سنتی و محلی در گیر و دار ترویج موسیقی سطحی و بی مایه عنوان شده است. این گروه همچنین یک کارگاه آموزشی برای تدریس موسیقی سنتی به جوانان به راه انداخته است.

مطالب مرتبط