انتقال کالاهای متوقف شده تاجران افغان از کراچی آغاز شده است

انوارالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان
Image caption آقای احدی گفت که همه کالای تجاری بازرگانان افغان تا سه هفته دیگر به افغانستان منتقل خواهد شد.

انوارالحق احدی، وزیر تجارت و صنایع افغانستان گفته که انتقال کالاهای تجاری بازرگانان افغان از شهر کراچی پاکستان به افغانستان آغاز شده است.

به گفته مقامها و بازرگانان افغان، حدود 9 هزار کانتینر کالاهای تاجران افغانستان از دو ماه پیش در بندر کراچی در جنوب پاکستان متوقف شده بود.

تاجران افغان گفته اند که دولت پاکستان با وضع مالیات سنگین و همچنین انحصار حمل و نقل این کالاها به وسیله یک شرکت لجستیک وابسته به ارتش پاکستان باعث توقف این کالاها در بندرگاه کراچی شده بود.

اما آقای احدی گفته که در پی گفتگوها میان مقامهای دو کشور مشکلات اصلی در این زمینه حل شده و انتقال کانتینرهای متوقف شده به افغانستان آغاز شده است.

وزیر تجارت افغانستان گفته است: "انتقال کالاها از کراچی شروع شده است. دیروز حدود صد لاری (کامیون) حرکت کرد که حدود دو صد کانتینر در آنها بار بود. فردا ممکن است دو صد موتر (خودرو) از کراچی حرکت کند که ممکن است چهار صد کانتینر را انتقال بدهد."

او افزود: "تخمین شده که روزانه در حدود چهارصد کانتینر از شهر کراچی به طرف افغانستان انتقال داده شود و انشاءالله در ظرف سه هفته انتقال همه آنها به پایان خواهد رسید."

این کالاها عمدتا شامل مواد خوراکی و دارو است که از کشورهای مختلف از طریق دریا به بندرگاه کراچی به مقصد افغانستان منتقل شده است.

Image caption توافق شده که روزانه چهار صد کانتینر کالاهای تاجران افغان از کراچی به افغانستان انتقال داده شود.

آقای احدی انحصار انتقال این کالاها به وسیله شرکت نظامی "ان ال سی" وابسته به ارتش پاکستان را از مشکلات اصلی عنوان کرد و گفت که حالا انتقال این کالاها از انحصار این شرکت خارج شده است.

اما مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته اند که به تعهدات پاکستان در حل مشکلات ترانزیتی میان دو کشور باور ندارند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت گفت: "بخش خصوصی به تعهدات پاکستان باور ندارد. مقامهای پاکستانی اکثرا در سطح بالا با مقامهای بلندپایه افغانستان تعهد کرده اند، اما این تعهدها را عملی نکرده اند."

او افزود: "مقامهای پاکستانی تعهد کرده اند که روزانه صدها خودرو کالاهای تاجران افغان را انتقال می دهد و علاوه بر آن از قطار هم برای انتقال این کالاها به مرزهای افغانستان استفاده خواهد شد، اما تا حال ده درصد از تعهدهای مقامهای پاکستانی عملی نشده است."

پیش از این مقامهای دولت افغانستان گفته بودند که اگر پاکستان به کالاهای متوقف شده بازرگانان افغان در کراچی اجازه حرکت ندهد، افغانستان این اقدام را تلافی خواهد کرد.

غلام محمد ییلاقی، معاون وزارت تجارت افغانستان به بی بی سی گفته بود که تلاشها برای قانع کردن مقامهای دولت پاکستان جریان دارد تا به کامیونهای متوقف شده در شهر کراچی اجازه حرکت بدهند.

آقای ییلاقی هشدار داد که اگر این تلاش ها به نتیجه نرسد، برای دولت افغانستان اقدام به عمل "بالمثل" به عنوان "آخرین گزینه" محفوظ خواهد بود.

Image caption چند ماه پیش وزرای تجارت افغانستان و پاکستان در حضور مقام های آمریکایی توافقنامه ای را امضا کردند که هدف اصلی آن حل مشکلات ترانزیت بین دو کشور بود

تاجران افغان گفته اند که بیش از دو ماه است که کالاهای آنها در بندرگاه کراچی متوقف شده است و برخی مواد خوراکی در میان کانتینرهای متوقف شده فاسد شده اند.

رحم الدین حاجی آغا، رئیس اتحادیه تاجران ولایت قندهار، در جنوب افغانستان گفته است که به دلیل توقف این کالاها در بندرگاه کراچی روزی "پانصد میلیون افغانی" به بازرگانان افغان خسارت وارد می شود.

این در حالی است که چند ماه پیش توافقنامه ای میان افغانستان و پاکستان به امضا رسید تا مشکلات ترانزیت میان دو کشور حل شود. اما توفیق دلاوری رئیس روابط عمومی اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت که "تفسیر دوگانه" از مواد این موافقتنامه، سبب بروز مشکلات کنونی شده است.

آقای دلاوری گفت که دولت پاکستان موضوع پرداخت "تضمین بانکی" را هم بر اساس تفسیری که از این موافقتنامه دارد، مطرح کرده است.