روزنامه های کابل: سه شنبه، ۹ حمل

لغو یا ادامه کار دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح نوشته که با بی نتیجه ماندن گفتگوها در باره انحلال دادگاه ویژه رسیدگی به شکات های انتخاباتی و درخواست مجلس برای "محاکمه" رئیس دادگاه عالی، روابط میان قوه های مختلف دولت وارد مرحله حساسی شده است.

به نوشته روزنامه، مجلس خواستار محاکمه رئیس و اعضای دادگاه عالی کشور شده و ۱۰۳ عضور مجلس نمایندگان در نامه ای رسمی خواستار عزل اعضای دادگاه ویژه شده اند.

هشت صبح به نقل از احمد بهزاد، معاون رئیس مجلس نوشته که مجلس اعضای دادگاه عالی را برای پاسخگویی به مجلس فراخواهد خواند و مجلس در باره ادامه کار یا رد صلاحیت آنها رایگیری خواهد کرد.

به نظر هشت صبح، حالا قوه های مقننه و قضائیه کاملا در تقابل قرار گرفته اند و دیگر هیچ راهی برای حل آن جز "تفاهم" وجود ندارد. به باور نویسنده، این تفاهم و تعامل برای مردم افغانستان "مایوس کننده" خواهد بود.

اراده نوشته که تلاشها برای لغو دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی با "شکست" مواجه شده و "بازی ها" میان حکومت و پارلمان پیچیده می شود.

به نظر نویسنده، حامد کرزی، رئیس جمهوری از این دادگاه به عنوان "وسیله فشار علیه نمایندگان" و مجلس استفاده می کند و هر گاه خواست به وسیله آن نمایندگان برنده را میان بیم و امید قرار می دهد.

اراده افزوده است این که آقای کرزی گاهی از ادامه فعالیت دادگاه ویژه سخن می گوید و گاهی در باره الغای آن با "طرف های مقابل" گفتگو می کند، فضای سیاسی کشور را "پرآشوب" کرده است.

این روزنامه همچنین نوشته که مجلس نمایندگان طرح بودجه سال ۱۳۹۰ را در واکنش به شکست تلاش ها برای لغو دادگاه ویژه رد کرده است و این امر نمی تواند خارج از دایره بازیهای قدرت دانسته شود.

مجلس روز دوشنبه، ۸ حمل/فروردین طرح بودجه سال ۱۳۹۰ را به دلیل "بیست وهفت مورد نقص و ایراد" و عمدتان به دلیل "نامتوازن" بودن آن در مورد توسعه اقتصادی مناطق مختلف کشور رد کرد.

چراغ اظهارات اخیر سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان را "بزرگنمایی" حوادث در کشور خوانده و نوشته که این گونه اظهارات افکار عمومی را "درهم می کوبد" و این امر به سود "تروریستان" است.

روز یکشنبه، ۷ حمل/فروردین لطف الله مشعل سخنگوی این اداره به رسانه ها گفت که اداره امنیت ملی ۹۱ درصد از برنامه های تروریستی را خنثی می کند و ۹۹ درصد در کارهای خود موفق است.

چراغ به نقل از آمار منتشر شده وزارت داخله/کشور نوشته که در سال گذشته شش هزار و ۷۱۶ حمله تروریستی روی داده و به نوشته روزنامه، اگر ادعای آقای مشعل درست باشد، این آمار تنها هفت درصد حملات ترویستی است و به این ترتیب حملات خنثی شده به بیش از هفتاد هزار مورد می رسد.

این روزنامه پرسیده در حالی که فعالیت های اداره امنیت ملی باید "مخفی و بدون سر و صدا" باشد، چرا این اداره اقدام به بزرگنمایی حوادث می کند. چراغ افزوده که اگر سخنان آقای مشعل را بپذیریم، مردم افغانستان در واقع روی "آتشفشان تروریسم و حجم عظیم حملات تروریستی" زندگی می کنند.

روزنامه افغانستان نوشته که امسال برای دولت از لحاظ نظامی و امنیتی "سرنوشت ساز و پراهمیت" است. به نظر روزنامه، با آغاز روند خروج نیروهای خارجی و انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای داخلی، ناامنی ها توانایی های دولت را به چالش خواهد گرفت.

روزنامه افزوده هرچند امسال حضور نیروهای ناتو در برخی مناطق همچنان پررنگ خواهد ماند، اما نفس تعهدهای تازه دولت افغانستان در مورد قبول مسئولیت تامین امنیت به وسیله نیروهای داخلی، بر کارکردهای این نیروها تاثیر خواهد کرد.

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که از سوی دیگر آغاز عملیات تازه ناتو علیه شورشیان در مناطق مرزی جنوب و شرق کشور به دنبال درخواست آقای کرزی برای توقف عملیات نظامی علیه شورشیان و تاکیدهای دولت برای آشتی با طالبان و دادن "امتیازات یک جانبه" به آنان اعلام شده است.

به نظر روزنامه، اظهارات "ضد و نقیض" در مورد عملیات و کارکردهای نیروهای بین المللی در افغانستان، مردم این کشور را در "تاریکی و سر درگمی" قرار داده است و به همین دلیل "عدم شفافیت در روندهای سیاسی، پیامد تحولات سال جاری را نگران کننده و پیچیده ساخته است".