روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۰ حمل

مصالحه با طالبان و مسائل امنیتی در افغانستان از مهمترین موضوع های مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان نوشته که روند آشتی با طالبان که از سوی دولت افغانستان به عنوان برنامه اصلی در سیاستگذاری اش اعلام شده، "ابهامهایی" دارد و پرسیده که این روند با "این همه غوغاسالاری ها و صرف هزینه ها چه دستاورد مهمی برای مردم افغانستان به ارمغان خواهد آورد؟"

به نظر نویسنده بدنه اصلی گروه طالبان، که از قدرت ساماندهی و اجرایی بهتری برخوردار است، یا وابسته به سازمانهای اطلاعاتی کشورهای بیگانه اند و یا با گروه القاعده پیوند محکم دارد، به گونه طبیعی نمی تواند به آسانی با دولت افغانستان وارد مذاکره شود.

سردبیر روزنامه افغانستان افزوده که این دسته از طالبان به عنوان "ابزار استراتژیک کشورها" در منطقه و افغانستان فعالیت می کنند و پیوستن آنها به روند صلح پیش از آن که به خواست های خود آنها بستگی داشته باشد، به سیاست های منطقه ای کشورهای حمایت کننده آنها وابسته است.

نویسنده در ادامه نوشته است که اگر منظور دولت افغانستان از مصالحه با دسته های غیروابسته طالبان باشد، در آن صورت حتی موفقیت احتمالی چنین مصالحه ای هم نمی تواند امنیت و ثبات کشور را در پی داشته باشد.

هشت صبح نوشته که اعلام آمادگی روسیه برای حمایت از روند مصالحه با شورشیان در افغانستان و حتی گفتگو با طالبان، ناشی از نگرانی روسیه از خروج نیروهای بین المللی و ایجاد خلای امنیتی در افغانستان است که ابعاد آن برای روسیه مشخص نیست و امکانات لازم برای مقابله با آن را هم ندارد.

به نظر روزنامه، در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان، روسیه مجبور به پر کردن این خلا خواهد شد و نگرانی اصلی این کشور از نفوذ گروه های افراطی به آسیای میانه و روسیه است که "نیات و مقاصد پاکستان" را در پوشش مذهب به اجرا می گذارند.

به باور هشت صبح، روسیه با شاخه ای از این گروه ها در منطقه قفقاز درگیری کرده و می داند که این گروه ها از کجا و چگونه هدایت و حمایت می شوند و چه اهدافی را دنبال می کنند.

به تعبیر نویسنده، نگرانی روسیه از "خطری جدی تر" از مساله قاچاق مواد مخدر در منطقه است و به همین دلیل قصد دارد که با حمایت از مصالحه با شورشیان در افغانستان این خطر جدی را کاهش دهد.

انیس نوشته که نگرانی مردم افغانستان از تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی نیروهای بین المللی مستقر در این کشور "اندکی هم کاهش نیافته است". به نوشته روزنامه این در حالی است که دولت افغانستان بارها در این مورد با مقامات ناتو گفتگو کرده و ناتو هم برای کاهش تلفات غیرنظامیان تعهد کرده است.

انیس انتقاد کرده که این تعهدها در عمل به اجرا گذاشته نشده و مثل این است که این همه تعهد کتبی روی یخ نوشته و آب شده است.

این روزنامه از قول شیر محمد کریمی، رئیس ستاد ارتش افغانستان نوشته که نیروهای ناتو با ارتش افغانستان هماهنگ نیستند و به گزارش های اطلاعاتی آن ارزشی قائل نیستند. به نظر انیس، این موضوع به نگرانی ها بیشتر دامن زده است.

روزنامه با اشاره به کشته شدن هفت تن در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند بر اثر حمله هوایی نیروهای ناتو، نوشته که کاسه صبر مردم افغانستان از "عملیات خودسرانه نیروهای ناتو" لبریز شده و به همین دلیل از انتقال مسئولیت تامین امنیت از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی استقبال می کنند.

آرمان ملی توقف هزاران کانتینر حامل کالاهای تجاری بازرگانان افغان در پاکستان را ناشی از آزمندی مقامهای این کشور و "ضعف" مقاهای دولت افغانستان دانسته است.

از دو ماه پیش ۹ کانتینر حامل کالاهای تجاری بازرگانان افغان که آن ها را از کشورهای دیگر به مقصد افغانستان به بندر کراچی پاکستان منتقل کرده بودند، به دلیل مالیات سنیگین و مشکلات حمل و نقل متوقف مانده بود.

انوارالحق احدی وزیر تجارت افغانستان روز سه شنبه، ۹ حمل/فروردین اعلام کرد که مشکلات ترانزیتی میان دو کشور حل شده و انتقال این کاهالا آغاز شده است.

آرمان ملی نوشته که موقعیت جغرافیایی افغانستان این کشور را از لحاظ تجارتی وابسته به کشورهای پاکستان و ایران کرده و این کشورها از موقعیت جغرافیایی خود به عنوان "وسیله فشار" علیه افغانستان استفاده می کنند و سود می برند.

سرمقاله نویس روزنامه تاکید کرده که اگر دولت افغانستان در چنین موارد دست به اقدام مشابه بزند، می تواند فشارهای دولت های ایران و پاکستان را در زمینه ترانزیت کالا کم کند. این روزنامه همچنین افزوده که دولت باید راههای دیگر را نیز جستجو کند تا افغانستان از وابستگی به پاکستان و ایران نجات یابد.

راه نجات رد طرح بودجه سال ۱۳۹۰ از سوی مجلس نمایندگان افغانستان را بررسی کرده و نوشته که این طرح نشان می دهد که بودجه افغانستان "مصرفی" بوده و اشتغالزا نبوده و این موضوع یکی از دلائل رد آن بوده است.

عدم توازن در بودجه عمرانی ادارات مختلف و همچنین ولایت های مختلف از دیگر دلائل عمده ای است که به نظر راه نجات نمایندگان مجلس برای رد طرح بودجه عنوان کردند. روزنامه عدم توجه طراحان بودجه به طرح های ملی مانند جاده کابل-هرات از طریق بامیان-غور را مورد انتقاد قرار داده است.

راه نجات همچنین انتقاد کرده که دولت به مکلفیت خود برای بهبود نظام اقتصادی کشور "مسئولانه عمل نمی کند و به نظر نویسنده با توجه به رد بودجه از مجلس در دو سال اخیر، دولت باید یا بودجه سازان را مورد بازپرس قرار می داد یا دست کم تغییراتی در سیاست کادری وزارت مالیه/دارایی وارد می کرد.