به روز شده:  10:40 گرينويچ - چهارشنبه 30 مارس 2011 - 10 فروردین 1390

فرهنگ افغانستان

استقبال کرزی از پیام ملا عمر در باره ممنوعیت سوزاندن مدارس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به ممنوعیت آتش زدن مدارس از سوی ملا عمر، رهبر طالبان واکنش مثبتی نشان داده است.

آقای کرزی روز چهارشنبه، ۱۰ حمل/فروردین در مراسم فارغ التحصیلی بیش از بیست هزار دانشجوی چهل و دو مرکز تربیت معلم گفت که اگر ثابت شود که واقعا ملا عمر به طالبان دستور داده که مانع آموزش کودکان نشوند، از او "تشکر" می کند.

اخیرا رسانه های محلی در افغانستان گزارش داده اند که رهبر طالبان گفته است که دیگر طالبان مانع رفتن کودکان به مدارس نخواهند شد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "خدا کند که راست باشد، اگر راست است، از ایشان تشکر می کنم. دیر آمد خیر است؛ ده سال زدی خراب کردی، پروا ندارد؛ حالا نکن. بگذار اولاد (فرزندان) وطن را که درس بخوانند."

آقای کرزی تاکید کرد که "راست و دروغ بودن" این خبر برای او مشخص نیست، اما ابراز امیدواری کرد که راست باشد و "خدا کند که این فکر (بر سر) برادران ما در میان طالبان آمده باشد که دشمنی با معارف نکنند."

خدا کند که راست باشد، اگر راست است، از ایشان تشکر می کنم. دیر آمد خیر است؛ ده سال زدی خراب کردی، پروا ندارد؛ حالا نکن. بگذار اولاد (فرزندان) وطن را که درس بخوانند

حامد کرزی

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که طالبان باید ثابت کنند که اگر با دولت افغانستان و حضور نیروهای بین المللی مستقر در این کشور مخالفند، "دشمن" فرزندان افغانستان نیستند.

او گفت مایل است بشنود که رهبر طالبان به افراد تحت فرمان خود دستور داده که مانع رفتن دانش آموزان به مدارس نشوند و اعلامیه خود را مجددا منتشر کند تا اطمینان به دست آید که این خبر درست است.

آقای کرزی همچنین در بخشی از سخنان خود از طالبان خواست که مانع عرضه خدمات بهداشتی، به ویژه مایه کوبی (واکسیناسیون) کودکان و خدمات بهداشتی به مادران و کودکان نشوند.

او کارکردهای دولتش را در زمینه آموزش و پرورش با توجه به شرایط و تحولات ده سال اخیر در افغانستان موفق خواند و گفت که این کامیابی نتیجه علاقمندی مردم به آموزش و پرورش بوده است.

آقای کرزی یک هفته پیش نیز در مراسم آغاز سال نو تحصیلی در کشورش از طالبان و آنهایی که به هر دلیلی دست به مخالفت مسلحانه زده اند، خواسته بود که از آتش زدن مدارس دست بردارند.

'اگر وجدانی در غرب مانده باشد'

رئیس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه بار دیگر سخنان خود را تکرار کرد که اگر طالبان خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند، باید از مخالفت با آموزش و پرورش دست بردارند.

حامد کرزی در بخشی از سخنرانی خود به انتشار عکس های کشتار غیرنظامیان به وسیله گروهی از نظامیان خارجی در رسانه های غربی هم واکنش نشان داد.

به این منظور (این موضوع را) در این جا یادآوری کردم که وجدان جهانی در این مورد بیدار شود – اگر وجدانی در غرب باقی مانده باشد، اگر وجدانی در آن جا باقی مانده باشد

حامد کرزی

او تاکید کرد که باید غربی ها، به ویژه مردم عادی در آمریکا از اوضاع مردم افغانستان و تلفات غیرنظامیان به وسیله نظامیان آنها در این کشور آگاه شوند.

آقای کرزی گفت: "به این منظور (این موضوع را) در این جا یادآوری کردم که وجدان جهانی در این مورد بیدار شود – اگر وجدانی در غرب باقی مانده باشد، اگر وجدانی در آن جا باقی مانده باشد."

رئیس جمهوری افغانستان در گذشته هم بارها تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای خارجی در این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

اما این بار او گفت که عکس های منتشر شده نشان می دهند که این گروه از نظامیان افراد غیرنظامی را برای "تفریح" می کشته است.

او تاکید کرد که مردم آمریکا باید آگاه شوند که نظامیان آمریکایی از نشانی آنها در افغانستان بر نوجوانان و افراد ریش سفید در مقابل اعضای خانواده شان چنین "ظلمی" می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.