والی نورستان: تحقیق در مورد تصرف وانت وایگل توسط طالبان آغاز شد

طالبان، عکس آرشیوی
Image caption مقامات محلی گفته اند که صدها شورشی، که شمار زیادی از آنها خارجی هستند، به وانت وایگل حمله کرده اند.

والی نورستان گفته که بررسی برای پیدا کردن دلائل سقوط منطقه وانت وایگل، در شرق افغانستان به دست شورشیان طالبان را آغاز کرده است.

پلیس ولایت نورستان روز سه شنبه، ۹ حمل/فروردین تایید کرد که این منطقه یک شب پیش از آن به تصرف نفرات طالبان درآمده است.

جمال الدین بدر، والی نورستان، در گفتگویی با بی بی سی گفته که فرماندهان واحدهای پلیس را که با هجوم طالبان عقب نشینی کرده اند، برای تحقیقات احضار کرده است.

او گفت: "می خواهیم مسئولان پلیس را بخواهیم و پرسان کنیم که چطور اینها با این قدر پلیس و بدون جنگ ولسوالی (شهرستان) را رها کردند. از همین حالا بحث می کنیم و هر کسی که متخلف شناخته شود و یا مسئول شناخته شود، به مراجع قضایی معرفی خواهد شد."

مقامهای محلی پیش از این تایید کرده اند که هنگام سقوط منطقه وانت وایگل به دست شورشیان، حدود صد مامور مسلح پلیس در منطقه حضور داشتند، ولی با یورش شورشیان عقب نشینی کردند.

این مقامها گفته اند که این تعداد نیروی پلیس در برابر "صدها" مهاجم مسلح، که بیشتر آنها "خارجی" هستند، امکان مقاومت نداشته است.

به گفته آقای بدر ۳۰۰ تا ۸۰۰ ستیزه جوی مسلح خارجی در منطقه وانت وایگل تجمع کرده اند.

والی نورستان افزود که با یورش این تعداد افراد مسلح شورشی خارجی، نیروهای پلیس به تنهایی توانایی حفظ منطقه را نداشته اند.

Image caption والی نورستان گفته است که نیروهای پلیس به تنهایی توانایی باز پس گیری وانت وایگل را ندارند.

او همچنین کمبود اسلحه، به ویژه اسلحه سنگین برای نیروهای امنیتی در منطقه را نیز از دلائل عدم توانایی نیروهای دولتی برای مقابله موثر با تهاجم طالبان دانسته است.

او گفت که به زودی برای باز پس گیری منطقه وانت وایگل عملیات بزرگی با شرکت نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان و ارتش این کشور به اجرا گذاشته خواهد شد.

جمال الدین بدر همچنین گفت که او از یک سال پیش از مقامهای دولت در کابل به طور مکرر درخواست کرده بود که برای مقابله با شورشیان نیروهای بیشتری در منطقه مستقر شوند، اما این درخواست به دلائلی که هنوز مشخص نیست، مورد توجه قرار نگرفت.

آقای بدر افزود که در نظر دارد این درخواست خود را بار دیگر با مقامها در کابل در میان بگذارد تا نیروهای محلی توانایی دفاع از منطقه را پیدا کنند.

ولسوالی های "برگ متال" و "کامدیش" در ولایت نورستان پیش از این از کنترل دولت افغانستان خارج شده و به تصرف طالبان درآمده بود.