مجلس افغانستان دلائل رد ۷۵ هزار داوطلب کنکور را بررسی می‌کند

دانشجویان افغان حق نشر عکس Getty
Image caption سطح پائین پذیرش دانشگاهها از دلایل اصلی مردودی دهها هزار داوطلب کنکور دانسته شده است

مجلس نمایندگان افغانستان، کمیسیون ویژه ای را مامور بررسی دلائل مردود شدن ۷۵ هزار داوطلب کنکور در این کشور کرده است.

اخیرا نتایج آزمون سراسری کنکور در افغانستان، که بر اساس آن تنها ۴۱ هزار داوطلب قبول و ۷۵ هزار داوطلب دیگر مردود شدند، اعتراض‌هایی را برانگیخته است.

مقامهای وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفته اند که ۲۵ هزار تن از قبول شدگان برای ورود به دانشگاهها پذیرفته شده و ۱۶ هزار داوطلب قبول شده دیگر در مراکز آموزشی دو یا سه ساله پذیرفته شده اند.

اما ۷۵ هزار داوطلب مردود شده بی سرنوشت هستند و مقامهای وزارت تحصیلات و دیگر نهادهای دولتی گفته اند که هیچ برنامه ای برای تعیین سرنوشت آنها در دست نیست.

نمایندگان مجلس روز شنبه، ۱۳ حمل/فروردین، در جلسه استجواب عثمان بابری، معاون وزیر تحصیلات عالی اعتراض کردند که شماری از داوطلبان مردود شده نمرات بالایی گرفته اند، اما نتایج آزمون آنها "بی نتیجه" اعلام شده است.

اعضای مجلس نمایندگان گفته اند که به دلیل "بی نتیجه" شدن کنکور ۷۵ هزار داوطلب و مراجعه مکرر آنها به مجلس، نمایندگان تصمیم به استجواب آقای بابری و رئیس کمیته امتحانات وزارت تحصیلات عالی و بررسی دلائل مردود شدن دهها هزار داوطلب گرفته اند.

یکی از محورهای مورد بحث نمایندگان در جلسه روز شنبه این بود که چرا هر سال به شمار مردودی های کنکور افزوده می شود و راهی برای تعیین سرنوشت آنها سنجیده نمی شود.

شماری از نمایندگان از "تقلب" و "حق تلفی" داوطلبان کنکور سال ۱۳۸۹ هم سخن گفتند.

اما صدیق بری، رئیس کمیته امتحانات وزارت تحصیلات اتهامهای مبنی بر تقلب و حق تلفی در کنکور را رد کرد و دلیل بالا بودن شمار مردودی ها، را "اشتباه های" خود آنها دانست.

Image caption هر ساله شمار مردود شده ها در آزمون کنکور در افغانستان بیشتر می شود.

در پی گفتگوهای نمایندگان و مقامهای وزارت تحصیلات عالی، اعضای مجلس کمیسیون ویژه ای را تشکیل کردند تا ضمن بررسی دلائل بی نتیجه ماندن کنکور داوطلبان، راه حلی برای ورود آنهایی که نمرات بالا گرفته اند به تحصیلات عالی جستجو کند.

فقر و بیکاری نگرانی های زیادی را در باره آینده آنهایی که ۱۲ سال را در مدارس تحصیل کرده اند، اما در کنکور مردود شده اند، به وجود آورده است.

در سالهای گذشته شمار زیادی از مردود شده های کنکور یا راه مهاجرت را در پیش گرفته و به گفته برخی از اعضای مجلس، حتی شماری از این دانش آموزان بی سرنوشت به گروه های شورشی پیوسته اند.

مردود شدن آنها به این نگرانی هم دامن زده که مردودی گسترده داوطلبان کنکور، علی‌رغم تلاش دولت برای گسترش دامنه آموزش و پرورش و تحصیلات عالی در میان مردم، باعث دلسردی گسترده اکثریت خانواده های بیسواد نسبت به آموزش و پرورش شود.