روزنامه های کابل: شنبه، ۱۳ حمل

تظاهرات مرگبار در شهر شمالی مزار شریف در روزنامه های چاپ امروز بازتاب گسترده ای داشته است.

در این تظاهرات، که روز جمعه، ۱۱ حمل/فروردین، روی داد تظاهرکنندگان به دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل، یوناما، حمله کردند و ۱۲ تن از و جمله هفت کارمند خارجی آن را کشتند. گفته شده که دست کم دو تن از آنها سربریده شده اند.

این تظاهرات در واکنش به سوزاندن قرآن به وسیله تری جونز، کشیش آمریکایی صورت گرفت. طالبان مسئولیت این حادثه را به دوش گرفته اند، اما این حادثه در سطح بین المللی محکومیت گسترده ای را در پی داشته است.

آرمان ملی نوشته که "عناصر خرابکار و توطئه گر در میان تظاهرکنندگان نفوذ کردند و با سوء استفاده از احساسات پاک مردم به دفتر یوناما حمله کردند و دست به جنایت زدند."

این روزنامه افزوده که سوزاندن قرآن کریم برای هیچ مسلمانی قابل تحمل نیست و مسلمانان باید در برابر چنین کاری واکنش نشان دهند، اما مردم باید آگاه باشند که "گروه های جنایتکار" از احساسات دینی شان نباید سوء استفاده کنند و دست به آدم کشی بزنند.

به نظر آرمان ملی، "گروه های جنایتکار و مزدوران استخبارات کشورهای خارجی" در کمین نشسته اند و انتظار چنین فرصتی را دارند تا از آن به نفع خود "استفاده سیاسی" کنند و دارایی افغانستان را به همین بهانه نابود کنند.

نویسنده آرمان ملی با انتقاد تندی پرسیده که این چه فهمی از اسلام است که "شیطانی" در آمریکا قرآن را می سوزاند و جنایت می کند و ما در برابر آن در کشور خود انسان را سر می بریم و دست به جنایتی بدتر می زنیم.

روزنامه افغانستان سوزاندن قرآن توسط کشیش تری جونز را "نابخردانه" دانسته، اما تاکید کرده که مسلمانان نباید تحت تاثیر احساسات، واکنشی به آن نشان دهند که گناه و قبیحت آن کمتر از کار این کشیش نباشد.

این روزنامه ابراز تاسف کرده و نوشته که اعتراض خشونتبار و خونین در مزار شریف بر اساس هیچ اصلی توجیه پذیر نیست. نویسنده افزوده که وقتی یک جنایت با جنایت دیگر پاسخ داده شود، هر دو عمل در یک ترازو مورد سنجش قرار می گیرد و جنایت دوم جنایت اول را تحت الشعاع قرار می دهد.

به نظر سردبیر روزنامه افغانستان، تظاهرات در مزار شریف افکار عمومی بین المللی را از آمریکا، جایی که یک جلد قرآن در آن سوزانده شده، به شمال افغانستان کشانده شده و این چیزی است که نه مسلمان جهان خواستار آن بوده اند و نه مردم افغانستان.

روزنامه ویسا نوشته است که حادثه روز جمعه در شهر مزار شریف رویدادی عادی نیست و به باور این روزنامه، این رویداد "ضعف و ناکامی اداره محلی را آشکار کرد".

روزنامه افزوده در جایی که احساسات مردم جریحه دار شود و اداره محلی در کنترل اوضاع ناتوان شود، دست های مرموزی زمینه را برای وقوع چنین حوادثی هموار می کنند.

به نظر ویسا، مردم افغانستان حق دارند که در برابر سوزاندن قرآن به وسیله کشیش آمریکایی واکنش نشان دهند، اما به هیچ صورتی حق کشتن کارمندان دفتر یوناما را ندارند. نویسنده افزوده که این کارمندان مسئول سوزاندن قرآن در آمریکا نبودند.

روزنامه های دولتی چاپ کابل هیچ خبر یا مطلبی در باره این حادثه منتشر نکرده و روزنامه انیس در سرمقاله خود نوشته که نگرانی مردم افغانستان در مورد تلفات غیرنظامیان در این کشور روز به روز افزایش می یابد.

به نظر روزنامه، در گذشته در آغاز هر سال مطالبی از جانب نیروهای ناتو مبنی بر اظهار نگرانی از حملات شورشیان در رسانه ها منتشر می شد، اما با فرارسیدن سال نو، نگرانی از تلفات غیرنظامیان در عملیات ناتو افزایش یافته است.

انیس با مطرح کردن این سوال که آیا پوزش خواهی فرماندهان ناتو، ارزش خون های ریخته شده را دارد یا نه، نوشته که نیروهای ناتو باید "به حقوق بشری مردم افغانستان و به ویژه آنهایی که دخالتی در جنگ ندارند احترام بگذارند".

مطالب مرتبط