روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۴ حمل

تظاهرات خشونت آمیز در قندهار، در جنوب و حمله به دفتر سازمان ملل در مزار شریف در شمال افغانستان در پی تظاهراتی مشابه، به طور گسترده ای در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

تظاهرات خشونت آمیز و حمله به دفتر سازمان ملل در روز جمعه، ۱۲ حمل/فروردین ۱۲ کشته بجا گذاشت که هشت تن از آنها کارمندان خارجی این دفتر بودند و در پی تظاهرات خشونت آمیز قندهار در روز شنبه، ۱۳ حمل هم ۹ تن کشته و ۸۱ نفر دیگر زخمی شدند.

هشت صبح این سوال را مطرح کرده که در پشت صحنه های حوادث شهرهای مزار شریف و قندهار چه کسانی هستند. به نظر روزنامه، برخورد برخی از علمای دینی و شماری از رسانه های کشور نسبت به برخی رویدادها "دوگانه" است.

نویسنده افزوده که آنها سوزاندن قرآن به وسیله طالبان در ولایت لغمان در شرق افغانستان را "ندیده و نشنیده اند، اما در حادثه ای دیگر روزها است که ماتم گرفته اند". این روزنامه همچنین نوشته که علما در برابر تیزاب پاشی به صورت مردم، گوش و بینی بریدن ها و سربریدن ها سکوت کرده اند، اما "در برابر یک عمل احمقانه یک کشیش آمریکایی کمر به نابودی کشور خود بسته اند."

به نظر هشت صبح، این گونه برخوردها زمینه را برای قتل افراد بیگناه وبدنامی مسلمانان کشور فراهم کرده و همچنین این برخوردها نشان می دهد که "در مسائل اسلامی هم واکنش ها سیاسی شده و متاثر از اهداف پنهانی کشورهای بیرونی" است.

این روزنامه تاکید کرده که اگر مقامهای امنیتی عومل اصلی این حوادث را شناسایی و به معرفی نکنند، مردم شاهد تکرار اقدامهای خطرناک و پیچیده ای از سوی سازمان های استخباراتی در منطقه و مخالفان مسلح به بهانه های گوناگون خواهند بود.

روزنامه افغانستان هم در ستون تبصره امروز خود نوشته که عده ای هستند که با چنین کارها و با برانگیختن احساسات مذهبی مردم، کوشش دارند که به اهداف سیاسی خود برسند، این حالی است که به تعبیر نویسنده، آنها خود با این کار خود پیش از همه ضربه بیشتر را به دین وارد می کنند.

به نظر نویسنده، هیچ منطقی نمی پذیرد که در واکنش به اقدام یک فرد "ضد مسلمان" در کشوری دیگر، اموال و مغازه های مردم مسلمان و هموطن خود را بسوزانیم.

تبصره نویس روزنامه افغانستان افزوده که علمای دین باید مردم را آگاه سازند که چنین کارها نه تنها ارتباطی به دین ندارد، بلکه علیه آموزه های دینی است و دولت هم باید اجازه ندهد که "دشمنان مردم افغانستان" از احساسات پاک مردم برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

روزنامه سرنوشت تظاهرات خشونت آمیز در شهر قندهار را "دشمنی با خود" خوانده و نوشته که خشونت و کشتار در پی این تظاهرات عملی احساساتی بود که ربطی به اسلام ندارد و کاملا مغایر ارزشهای اسلامی است.

نویسنده افزود که ممکن است گروه هایی به طور آگاهانه احساسات مردم را مورد استفاده قرار داده و تظاهرات را به خشونت کشانده باشند، روزنامه اما پرسیده که آیا مسلمانها تا این حد "ضعیف" هستند که از احساسات آنها این گونه "سوء استفاده" می شود.

سرنوشت به این باور است که این امر جای نگرانی دارد و این حادثه این پیام را می رساند که ما برای دفاع از ارزشهای اسلامی از راه های درستی استفاده نمی کنیم.

چراغ با ذکر این که در حادثه مزار شریف "اول آمریکا و بعد دیگران مسئولند"، پرسیده با این که رئیس جمهوری آمریکا در گذشته گفته بوده که سوزاندن قرآن جان غیرنظامیان خارجی را در کشورهای مختلف جهان، به ویژه افغانستان به خطر می اندازد، چرا به "یک کشیش گستاخ" اجازه سوزاندن قرآن را داده تا پیامدی چنین تلخ داشته باشد.

به نظر این روزنامه، کشیش آمریکایی دست به ترور عقاید و ارزشهای بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در جهان زده و تحت پیگرد قانونی هم قرار نگرفته است.

چراغ در ادامه افزوده که هر چند ربطی میان کار این کشیش و کشتار کارمندان سازمان ملل متحد در شهر مزار شریف وجود ندارد، اما این سازمان و کشورهایی که در افغانستان نیروی نظامی دارند، باید می دانستند که احتمال مورد حمله قرار گرفتن خارجی ها در این کشور وجود دارد.

اراده نیروهای امنیتی را در جلوگیری از خشونت و کشته شدن چند نفر در تظاهرات خشونت آمیز قندهار و مزار شریف مقصر دانسته و افزوده است که خشونت در این دو تظاهرات "تصویری از ناکارآمدی نیروهای امنیتی" ارائه کرد.

نویسنده برخورد نیروهای امنیتی در چنین موارد را "ناشیانه" دانسته و نوشته که گاهی این گونه برخوردها خود باعث برانگیخته شدن بیشتر احساسات مردم می شود و صحنه هایی مانند حوادث روزهای جمعه و شنبه گذشته در مزار شریف و قندهار را به وجود می آورد.

اراده تاکید کرده است تا زمانی که دولت نتواند نیرویی تشکیل دهد که بتواند در چنین مواردی برخورد مناسب و به موقع کند، بعید است که در آینده هم شاهد چنین رویدادها نباشیم.

مطالب مرتبط